Wpis z mikrobloga

Czy sprzedaż pomysłu na biznes w momencie, kiedy nie mam czasu, ani zdrowia go prowadzić jest dobrym pomysłem?
Dochód za poprzedni rok po odliczeniu podatków, ZUSu i wszelkich danin za PIT wyniósł ~82000 zł, a do tego nadpłata VAT za dwa ostatnie kwartały 2014 w wysokości około 3500zł.

Całe know-how z oprogramowaniem, sklepem internetowym z domeną i serwerem, kontaktami, bazą klientów.

Na ile to wycenić? Gdzie to zaoferować?
#biznes #dzialalnoscgospodarcza #handel
  • 20
@mortt: Mam już coś innego na oku, dlatego po pierwsze przydałby się zastrzyk gotówki, a po drugie tego już nie chcę robić ;) Znalezienie odpowiedniego człowieka, który będzie wiedział o co mi chodzi to też nie jest łatwe zadanie.

@eyeti: Jakiś pomysł na pierwszą cenę? Sądzę, że minimum to właśnie dochód z poprzedniego roku - bardziej optymistycznie, jak patrzyłem, to niektórzy piszą o wycenie równej 2x obrotu zeszłorocznego ale u
@semperfidelis: dlaczego nie zrobisz tak jak mortt pisze? zatrudnij kogoś, byle nie z rodziny bo to wiadomo jak bywa, na tak skomponowaną umowę, że jak ktoś doprowadzi biznes do strat, to nic nie zarobi - to się przynajmniej zacznie starać, a Ty te 82k w 1,5-2 lata dostaniesz
@semperfidelis: Raczej jeśli to jest coś co można zrobić samemu od podstaw np. w 2-3 miesiące (strona, pozycjonowanie , etc) to ja na Twoim miejscu spodziewałbym się ceny na poziomie max 2 lat zysków, ale IMO nie tak prosto będzie znaleźć kupca. Wrzuć sobie ofertę na szukam-inwestora.com
Raczej jeśli to jest coś co można zrobić samemu od podstaw


@krupek: Wiesz, wszystkie interesy to coś, co można zrobić samemu od podstaw w kilka miesięcy - kwestia tylko odpowiedniego pomysłu i zaangażowania.

Dzięki za stronę - spróbuję tam.
@semperfidelis: chodzi o to ze nie masz aktywów trwałych , budynków magazynów etc , wiec jesli obrót spadnie to inwestor nie ma kompletnie nic. Poza tym Ty pewnie to wyliczasz nie licząc kosztu swojej pracy - a trzeba będzie przynajmniej jeden etat utworzyć. Zwróć uwagę na perspektywę drugiej strony - "mam zapłacić 100k zł za gotowy sklep z klientami czy 20k za nowy sklep + reklama i pozycjonowanie"
@semperfidelis: w realnym swiecie często ważne jest miejsce - np księgarnia na rynku miasta. Nie otworzysz drugiej obok bo żadna nie będzie zarabiać , mozesz otworzyć inna ale na końcu miasta i będzie gorszy obrót. Internet nie zna tych problemów , dlatego moim zdaniem będzie Ci bardzo cieżko
Internet nie zna tych problemów


@krupek: W internecie ważne są ceny i obsługa. Jeśli chodzi o ceny, to mam rozwiązania, które pozwalają na ich dostosowanie do cen konkurencji - obsługa to już kwestia nabywcy. Z doświadczenia wiem, że dzięki dobrej obsłudze byłem w stanie podkręcić obroty mimo, że czasami ceny miałem wyższe.
Spróbuję się tam ogłosić - zobaczymy. Jeśli nie będzie chętnego to sam będę to dalej prowadził.
@semperfidelis: Zazwyczaj cena gotowej firmy to jej średni dochód z ostatnich 12 miesięcy. Jeśli to sp. zoo to proponuje zostawić sobie trochę udziałów. Jeśli nowy właściciel się sprawdzi to możesz je odsprzedać np. po 2 latach komukolwiek.