Wpis z mikrobloga

#prawo #sady -> xD, nikt tego tagu nie obserwuje... i dziwnie brzmi bez znaku diaktrycznego

Jak złożyłem pozew o zapłatę w post. nakazowym i istnieje jakieś tam prawdopodobieństwo że w nakazowym ten pozew nie przejdzie i sprawa skończy się na trybie zwykłym, to dostanę przynajmniej jakieś info z sądu że sprawa została przekazana do trybu zwykłego, zanim w ogóle zostanie wyznaczony pierwszy termin rozprawy i przyjdzie polecony z zaproszeniem na wokandę ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tak przy okazji, ile tak średnio można czekać na decyzję w tej sprawie ? Bo nakaz zapłaty to niby kwestia kilku tygodni, więc tutaj powinno być nawet krócej.
  • 8
@ferdydurke___: Jeśli faktycznie złożyłeś w nakazowym, a nie upominawczym, to przyjdzie o uzupełnienie opłaty (w nakazowym jest 1/4 opłaty, jeśli zdaniem sądu nie ma podstaw do wydania nakazu w nakazowym, to wzywa do uzupełnienia opłaty). Nie ma zasady, jeżeli chodzi o sądy. Zdarza się, że w ciągu dwóch tygodni jest nakaz albo termin rozprawy, a zdarza się, że przez 3 miesiące cisza. Teoretycznie im mniejszy sąd, tym powinno być szybciej.
@ferdydurke___: w kodeksie masz wypisane co podlega nakazówce co nie(485 kpc), jak nie spełnia przesłanek przewodniczący wyznacza rozprawę-chyba, że sprawa może być rozpatrzona niejawnie- i sąd wezwie cie do uiszczenia brakującej części opłaty, bodajże ¾ jak przy pozwie.
i pamiętaj, że jak ci zasądzą co tam chcesz to w ciągu tych 2 tygodni które są na spłate, ziomeczek może wnieść zarzuty na nakaz.

czas zależy od obłożenia sądu więc ciężko przewidzieć
@adwplat: > Zdarza się, że w ciągu dwóch tygodni jest nakaz albo termin rozprawy

Masz na myśli wyznaczenie terminu rozprawy, prawda ?

Dzięki za odpowiedź, no sąd nie mały ale panie na dzienniku podawczym powiedziały że nie da rady wyrokować ile to zajmie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@ferdydurke___: Tak, chodzi o wyznaczenie terminu rozprawy. Ale w takich małych sądach potrafi iść ekspresowo. Generalnie jeśli nie ma przesłanek do wydania nakazu w nakazowym, to sąd i tak ma możliwość wydania nakazu w upominawczym (zdarza się w sumie dość często).