Wpis z mikrobloga

Miraski pomóżcie, czara goryczy się już przelała.
Mój #laptop hp dv6700, stary ale jary (bo działa word mozilla i coś jeszcze, a się nie tnie ( ͡º ͜ʖ͡º) ) tylko jedna rzecz mnie #!$%@?.

CHŁODZENIE. Ten wiatrak po prostu non stop huczy, kręci się i mnie po prostu denerwuje.
Nawet jeśli nie mam nic uruchomione, ciągle mieli tym wentylatorem. Jak mam otwarty pdf, czy przeglądarkę, ale nic nie robie, po prostu się wyświetla, 2-3% zużycie CPU. Czyli po co on mnie tak denerwuje? ()
W takich barwach mi rzępoli, że mnie to naprawdę przeszkadza, nic się uczyć z pdfów czy coś, nie ma opcji.

Wiem, że maszyna już trochę stara, ale o co tutaj chodzi? Jedynie przestaje kręcić jak z godzinę (i nie zawsze) z wyłączonym ekranem jest zostawiony, wtedy jest cicho. I co ciekawe, potem już można coś robić, i jest cichutko.

Mam zaistalowany #windows10 , bez żadnych wigdetów, rainmeterów czy innego samurize, nic w sumie nie leci jedynie cf.lux, konsola synaptics i realtecha od dźwięku w tych małych ikonkach w prawym rogu, no i fences na pulpicie.

W menedżerze zadań jest co prawda pierdyliard jakiś procesów, ale to w większości systemowe sprawy jak eksplorator, menedżer okien itp. Żaden z nich nie wybija się jeśli chodzi o zużycie zasobów. RAM stabilnie w 60% zapchany z 3GB.

Więc pytam o co chodzi tutaj? Czemu on musi być aż tak intensywnie chłodzony? Wiatrak był czyszczony z rok temu, ale nio było tam prawie kurzu, więc rozumiem, że nie ma po co teraz. Tym bardziej, że nie było różnicy przed i po czyszczeniu.

Jak miałem zainstalowanego linuxa Mint, to potrafił przestać warczeć, no ale przezwyczajony jestem do tego windowsa... i fences...

Kiedyś kombinowałem z obniżaniem napięcia na procesorze, ale jakiegoś efetku wow to nie było ()

Pomożecie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

PS, wiem i jestem w pełni świadom że najprawdopodobniej rozwiązaniem moich problemów jest kupić nowy komputer, albo zainstalować linuxa.

#komputery #kiciochpyta
  • 10
@yoloBaklawa: Mój tata ma 5-letniego paviliona DV7 przywiezionego z USA (17") i też jest dość głośny i się grzeje. Fakt, jest lepiej wykonany niż te na rynek europejski, ale piec z niego jest niezły. Był czyszczony, rozbierany, pasty wymieniane, chłodzenie było sprawdzane - nic. Jak się grzał, tak się grzeje.
Ale w takim razie, wiatraczek nowy może załatwić sprawę?


@yoloBaklawa: Na odległość tego nie da sie stwierdzić, to musial by ktos na żywo zobaczyć, posluchac itd. Ja bym obstawial albo stara paste termoprzewodzaca, albo zużyty wentylator, ale również to może być tak jak @jurny_juhas że "ten typ tak ma".
@Pipot: @jurny_juhas: Okazało się, że czyszczenie wiatraka przy pomocy odkurzacza nie jest tak łatwe, jak myślałem. Trzeba drutem zablokować wiatrak, bo jak się kręci to nic z niego nie wyciągnę. W dodatku przydatne było zmienienie "planu zasilania" na zbalansowany. Właśnie dlatego CPU był ciągle na pełej mocy, mimo że używał 2-3%.

W efekcie zauważyłem dość dużą zmianę, słychać jak przy otwieraniu programów/stron internetowych zaczyna od razu szybciej kręcić, ale potrafi