Wpis z mikrobloga

#challenge #ukrainskiwtydzien #ukraina
Привіт!
Мене звати Міхал (Михайло).
Я хочу розмовляти україньскою мовою. Що мені треба?

Godzina dziesiąta nauki, oczywiście nie bez przerwy. Raczej tak małymi partiami i na spokojnie.

Powoli klecę pierwsze zdania. Może to nie poziom pisania aktu oskarżenia przeciwko terrorystom z Prawego Sektora, tylko jakieś tam podstawy ale grunt, że poprawnie i bez błędów.
Plan działania.
Poszerzać swoją bazę leksykalną o podstawowe rzeczowniki i czasowniki, a także wszelkie wyrazy potrzebne do klecenia zdań. Czyli różne spójniki, przyimki, zaimki itd.
W miarę poznawania słówek ćwiczyć deklinację i koniugację. Gramatykę opanowywać małymi, acz bardzo pożytecznymi porcjami. Ogarnąć wszelkiego rodzajku zaimki i czasowniki, to podstawa.

A teraz ciekawostka dla Mirasków.
Їбати УПА і Бандеру гей, гей!
(#!$%@?ć UPA i Banderę hej, hej!)
W pierwszym wyrazie widzimy końcówkę typową dla czasownika w bezokoliczniku -ти
Wyraz Bandera jako,że kończy się na a po spółgłosce twardej zalicza się do I deklinacji . Dlatego w bierniku a zamieniamy na u (кого що\kogo co #!$%@?ć?) Banderu, a nie Banderę jak ma to miejsce w języku polskim.
PS znajomość polskiego pomaga, a znajomość rosyjskiego raczej zbija z tropu.
  • 10
  • Odpowiedz
@yodis: Zawsze chcialem sie nauczyc rosyjskiego, ale nigdy nie bylo okazji. Moze by tak wiec z ukrainskim sprobowac ?:) Ale ja nei mam zadnej ksiazki :(
  • Odpowiedz
@Dinth: Całe szczęście w dzisiejszych czasach można obyć się bez książek.
Co do wyboru języka. Rosyjski to język międzynarodowy, który otwiera nas na wiele różnych państw. To nie tylko Rosja i jej ok. 140mln mieszkańcow, ale praktycznie całe, byłe ZSRR. Od Białorusi i Ukrainy aż po Azerbejdżan i Kazachstan.
Co do książek, ciekawe podręczniki można kupić za już około 30 zł. Słowniki są czasami w promocji nawet za 5zł w
  • Odpowiedz
@yodis:

Dobra już się tak nie rozpisuję, bo rusofoby zaczną mnie hejtować

Dlaczego? Przeciez zawsze warto znac jezyk swojego wroga i byc moze przyszlego okupanta :P

Na początek polecam rosyjski, to potężny i międzynarodowy język, który daje perspektywy, absolutny 'must have'.

Z drugiej strony ukrainki sa takie urocze, a ja jestem stuleja :P
  • Odpowiedz
@Dinth: Jak poznasz jakąś Ukrainkę to masz większą szansę, że nie będzie znała ukraińskiego niż na to, że nie będzie znała rosyjskiego.
Czego ja używa,m w nauce rosyjskiego?
Pierwsza od lewej gramatyka. Wydawnictwo Edgard ma mega słabe podręczniki językowe ,np. cała seria ,nie gryzie'; ale jeśli chodzi o gramatykę to wymiatają. Mam od nich podręczniki stricte gramatyczne do paru języków i muszę powiedzieć, że rosyjski i niderlandzki wyszły im niesamowicie.
yodis - @Dinth: Jak poznasz jakąś Ukrainkę to masz większą szansę, że nie będzie znał...

źródło: comment_zsjkQJphbYtPZwv0vw9cATiyqz5zzCMd.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Rammar:

Tak i już pierwszy mi zrył banię niepomiernie. Wiedziałem, że po rusku jeden to adin, a pi białoruski adzin, ale wersja ukraińska dała mi dużo do myślenia.
Ruś Kijowską założyli Wikingowie. A Odyn to jeden z ich Bogów. Odyn to także jeden po ukraińsku. Jestem ciekaw czy jedno się wzięło z drugiego. Odyn, pierwszy w panteonie.
Jak tak patrzę na liczebniki główne, to myślę, że przy zastosowaniu pewnych logicznych
  • Odpowiedz