Wpis z mikrobloga

Mireczki #majsterkowanie #elektronikadiy które narzędzie do tworzenia schematów i PCB lepsze? Ja osobiście używałem Eagle, KiCad i PADS (największe gówno na świecie, na laborkach na studiach mieliśmy w nim zaprojektować i wykonać układ, masakra, najgorsze że prowadząca nie pozwoliła mi użyć innego programu, i potem jeszcze na egzaminie były pytania "jak wygląda ikonka do wstawiania elementu w programie PADS), a wy czego używacie? Używałem Eagle, potem w kole naukowym uczyliśmy się KiCada i o wiele bardziej mi się spodobał, ale teraz zaczyna mnie wkurzać bo czasem znalezienie odpowiedniego footprintu to masakra, drugi dzień szukam potencjometru taki jaki potrzebuję (nie, samemu nie chce mi się go projektować).
  • 30
@xerxes931: pads jest prawie ok, ale altium lepszy.

Do KAŻDEGO programu będziesz musiał tworzyć elementy biblioteczne. Szczególnie, jeśli będziesz chciał, żeby nie zawierały błędów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Do hobbystycznego użytku eagle jest bardzo spoko.
@xerxes931: Ja tam pracuję w KiCAD, naprawdę wiele projektów już zrobione w tym wielowarstwowe.
KiCAD ze względu na użytkowanie komercyjne, dodatkowo często klienci nie mają żadnego oprogramowania, więc do niektórych projektów wątpię by dawali kilka(naście/dziesiąt) kawałków na oprogramowanie.
Ogólnie polecam w wersji beta, dodane niektóre tam opcje są bardzo pomocne.
@eugeniusz_geniusz: @mac_jg: używałem Eagla, ale po zobaczeniu KiCada ten o wiele bardziej mi się spodobał, ale teraz robiąc dwa prościutkie projekty co drugi element nie ma w takiej wersji jakbym chciał i muszę ściągać dodatkowe moduły, to już się robi męczące... Ciężko znaleźć jakiś footprint na tej liście, ale w sumie program ściągałem jakiś rok temu, i to z linku od prowadzącego warsztaty, może w jakiejś nowszej wersji jest bardziej
@xerxes931: Praktycznie 90% footprintów robię od zera.
Zajmuję się trochę inżynierią wsteczną, także często nie ma innej możliwości, często zastosowane są inne obudowy itd.
W praktyce jak zrobisz kilka footprintów to następne będą wychodzić w parę chwil. A jak masz dokumentację to nie będzie to żaden problem.
Eagle używałem dawno temu i przez krótki okres, Altiuma w ogóle (jedynie z Youtube znam). Nie neguję ich, ale ich cena niestety jest sporą
@Felonious_Gru: serio uważasz że PADS jest dobry? Ja co prawda używałem wersji chyba 2009 i był beznadziejnie gówniany, gdyby nie to że już od 1 liceum robiłem sobie PCB to zraziłbym się po takich laborkach do elektronik na dłuuugo
@Felonious_Gru: Zależy co przez to rozumiesz, do Altiuma nie mam porównania. Z Eagle to teraz by mi trochę czasu minęło zanim bym coś ogarnął. Ale nie spotkałem jeszcze problemu żadnego z wykonaniem płytek. Nawet wczoraj ogarnąłem 1 opcję której myślałem, że brakuje.
Powiedz czego wymagasz od programu to powiem Ci, czy KiCAD się sprawdzi.
Do 80% zastosowań według mnie starczy nawet KiCAD w wersji stabilnej z 2013.
Do reszty polecam już
@mac_jg: no nie wiem, jakiś kurs 15x1h (darmowy online), po którym będę w stanie narysować sobie element, schemat i pcb bez rwania włosów z głowy. Proste pcb się warstwy, dziesięć elementów żeby mi nie zajęlo potem całego dnia
@Felonious_Gru: No dla mnie prosty schemat, z rysowaniem bibliotek, footprintów, zrobieniem płytki (dajmy 10 elementów) spokojnie w 20-30min.
Dla przykładu teraz miałem projekt 2 warstwowe pcb, elementy po 2 stronach(inżynieria wsteczna - chcieli projekt PCB, ponieważ stracili pliki produkcyjne).
W sumie zajęło mi to z 3 dni. 824 pola lutownicze.
Dostałem schemat (poprawny w 90%) oraz płytkę która miała być wzorem. Czyli najpierw ogarnięcie poprawności schematu oraz poprawienie. Później wszystkie footprinty
@Felonious_Gru: Myślę, że to kwestia przyzwyczajenia.
Znajomy studiuje elektronikę i tam oczywiście Altiumy i inne. Z KiCADem nie potrafił też na początku się zabrać. Ale jak zobaczył kilka u mnie większych projektów to sobie to postanowił. W końcu nie zawsze będzie miał darmową licencję studencką.
Ja nie pamiętam już jak zaczynałem, ale polecam jakiś mały samouczek.
To co mówisz to w 3min w sumie możesz zrobić.
Jeszcze trochę to Ci filmik