Wpis z mikrobloga

Mirki, podjęliśmy ze znajomym jakiś czas temu temat zrobienia oscyloskopu. Cebula u nas mocno, więc chcemy się ograniczyć do tego co mamy i tego co mniej więcej umiemy.

Konkretniej, chcemy projekt oprzeć na uC ATxmega128A3U taktowanym wewnętrznym kwarcem 32 MHz, który posiada ADC o wydajności 2 Msps. Dane chcielibyśmy przesyłać do komputera i wyświetlać w Javovym programie. Czyli de facto taka przystawka oscyloskopowa.

Ponieważ ta xmega ma usb tylko w wersji full-speed (12 Mbps), a szybko licząc: 12 bitowy ADC * 2 Msps = 24 Mbps samych danych z ADC, chcielibyśmy dorzucić do tego moduł FTDI, np. ten:

http://www.ftdichip.com/Products/ICs/FT232H.htm

Zastanawiam się tylko, czy:
1) W rzeczywistości będzie możliwe uzyskanie tych niezbyt rewelacyjnych, ale na podstawowe potrzeby wystarczających 2 Msps

2) Czy będzie możliwe połączenie tej xmegi z tym modułem FTDI aby osiągnąć te 24 Mbps +- 10%?

3) Jak wygląda komunikacja z użyciem tego "równoległego FIFO"?

Póki co mamy tę xmegę z programatorem i udało się zaprogramować na test.

#avr #mikrokontrolery #diy #elektronika #projekty #ftdi #xmega #atmega #majsterkowanie
  • 12
  • Odpowiedz
@Visher: oczekiwane zastosowanie oscyloskopu to analiza stanów logicznych podczas szybkich transmisji, wykrywanie szpilek (fajnie by było), możliwość obserwowania napięcia w obwodach RLC no i wszystkie prostsze zastosowania niż te wymienione.
  • Odpowiedz
@Visher: to jak zastosujesz ATMege128 to zupełnie ci powinno wystarczeć pod warunkiem, że osobny kwarc do przetwornika będzie dobry to sprawa nie powinna się zesrać.
Jak zastosujesz FDTI FT2232H to przy nie za długim kablu jesteś w stanie wyciągnąć 480 Mb/s więc do celów przetwarzania jak mówiłeś nie powinno być problemu
  • Odpowiedz
@Visher: Ja korzystam z Eclipse. A co d programatorów, to ja mam w domu Olimexa (służy do wszystkim ARM, AVR, PIC). Ale jak coś to kup sobie np. płytkę Discovery, tam masz wbudowany programator ST. Do nauki w sam raz, duży support masz od ST.

Programatory masz albo tańsze, albo w tej samej cenie co AVR. Za JTAGICE3 ja płaciłem kiedyś ~500zł. To za Olimexa który programuje wszystko zapłacisz ~60EUR,
  • Odpowiedz
@Visher: W sumie to nie wiem. Oczywiście można wgrać bootloadera i programować przez UART albo USB. Niemniej jednak jak chcecie się uczyć to wg. mnie dobrym wyborem będzie właśnie płytka discovery. Kupisz spokojnie na OLX za mniej niż 50zł. Masz tam procek, JTAG, jakieś diodki LED, akcelerometry czy inne pierdoły. Na prawdę solidna platforma.
  • Odpowiedz