Wpis z mikrobloga

Wczoraj po necie gruchnęła informacja, że od tego sezonu hiszpańska La Liga (a również Serie A i Ligue 1) znika z NC+ i będzie pokazywana w nowej stacji Eleven Sports. I pytacie co o tym myślę :)

Prawa do pokazywania największych lig europejskich to ogromny kosz i ważny element oferty programowej stacji. Uwierzcie, że oferty składane w przetargach są opracowywane nie przez Piotra Labogę i Leszka Orłowskiego, tylko dyrektorów i analityków w światowych centralach, którzy patrzą na rachunek zysków i strat, kierując się rachunkiem ekonomicznym.

W C+ uznano, że koszt licencji przekracza to, co z niej wycisną - w Eleven / beIN, że nie.

Jeśli o mnie chodzi? Sam z ręką na sercu przyznaję, że w poprzednim sezonie nie obejrzałem więcej niż 10 meczów La Liga, i żadnego Serie A i Ligue 1. Bo nie chciałem. Ale gdybym chciał, to tak jak 99% z Was nie miałbym problemu, żeby je obejrzeć. Tylko żadna telewizja nic by z tego nie miała, bo nie mam telewizora. I dochodzimy do sedna sprawy :)

W piątek Fox Sports po raz pierwszy transmitował mecz Bundesligi (Bayern) dla widzów przez... YouTube.

Dokładnie tak, jak kiedyś branża muzyczna, a później filmowa musiały stawić czoła cyfrowej dystrybucji i zupełnie nowym realiom (czyli mówiąc wprost PIRACTWU), tak samo wygląda teraz rynek sportowych telewizji. Te branże też panikowały, że internauci dostają muzykę i filmy za darmo.

Ale czy dziś, kiedy każdą piosenkę macie legalnie w Spotify albo na YouTube komuś przychodzi do głowy ściąganie MP3? Kluczem jest odpowiedni model biznesowy i metoda monetyzacji tych treści. Powoli będzie się tak działo też z filmami i serialami, gdy do Polski wejdzie Netflix. W USA zrobił to świetnie.

Wierzę, że jest to wyłącznie kwestia czasu, kiedy wszystkie mecze niezależnie od ligi będzie można oglądać za pośrednictwem internetu i podłączonego dowolnego urządzenia (TV, laptop, smartfon) za stały miesięczny abonament, który będzie tak wygodny, że za parę lat nikomu nie przyjdzie do głowy odpalać na kompie obciachowych streamów z Meczyków.

Jesteście świadkami dużych przetasowań i przemian na rynku transmisji sportowych. A póki co La Liga możecie oglądać w HD, za darmo i przez internet na elevensports.pl, czyli chyba tak, jak zawsze chcieliście, prawda? :)

#pilkanozna #laliga
Pobierz
źródło: comment_BLQSKMBTUtQ37XMiwmiajnNKPUxKOVwu.jpg
  • 53
W C+ uznano, że koszt licencji przekracza to, co z niej wycisną - w Eleven / beIN, że nie.


@futbolove: Hmm? To nie działa tak. C+ złożyło swoją ofertę, Eleven swoją. Ale jak się okazało obie stacje przegrały z beIN.
Eleven swoją. Ale jak się okazało obie stacje przegrały z beIN.


@rooger: czy nie jest gdzies potwierdzone ze hiszpanska będzie w eleven czyli ze eleven będzie częścią bein?
Wierzę, że jest to wyłącznie kwestia czasu, kiedy wszystkie mecze niezależnie od ligi będzie można oglądać za pośrednictwem internetu i podłączonego dowolnego urządzenia (TV, laptop, smartfon) za stały miesięczny abonament, który będzie tak wygodny, że za parę lat nikomu nie przyjdzie do głowy odpalać na kompie obciachowych streamów z Meczyków.


@futbolove: jak ja bym chciał, żeby to było możliwe już teraz :( człowiek by chciał komuś zapłacić, żeby legalnie sobie pooglądać
czy nie jest gdzies potwierdzone ze hiszpanska będzie w eleven czyli ze eleven będzie częścią bein?


@Bunkier: Jest. Ale wydaje się, że startowały w przetargu jako oddzielne podmioty, a dogadali się później. beIN kupił prawa w ramach dealu obejmującego wiele krajów, a ponieważ w Polsce nie mają kanału to udostępniają to Eleven. Nie wiadomo do końca na jakich warunkach.

To, że beIN wykupi Eleven to są jedynie plotki na razie. Ale
@Minieri: w pełni sezonu, przyjmuję średnio 10-14 meczów w tygodniu, nie wiem dla kogo to dużo, dla kogo mało, ale na tyle mam czas i ochotę :) Masz Pirlo w awatarze, więc na chłodne argumenty w temacie Serie A nie mamy co rozmawiać :) pozdrawiam
@futbolove: możesz napisać, jak jesteś w stanie obejrzeć 14 meczów w tygodniu, w których jest max. 1 mecz z La Liga i 0 z Serie A oraz Ligue 1?

A póki co La Liga możecie oglądać w HD, za darmo i przez internet na elevensports.pl


źródło? Wszyscy tak piszą, ale w programie TV na elevensportsnetwork.pl nie ma póki co żadnego meczu z Hiszpanii.
@Minieri zapomniałeś wspomnieć @futbolove o ciekawych/ważnych/obowiązkowych dwumeczach w LaLiga
nie mówię już o Gran Derbi,bo to wiadomo,ale: Sevilla-Barcelona, Real-Sevilla, Atletico-Real, Atletico-Barcelona, czy mecze Valencii lub Villarealu