Wpis z mikrobloga

Jakie są Twoje cele na następny tydzień? Czy wiesz, jak dużo zyskasz, jeśli je zapiszesz?

W roku 1979 wśród studentów programu MBA na Harvardzie przeprowadzono badania, podczas których studenci mieli odpowiedzieć na pytanie: "Czy wyznaczyłeś/aś i zapisałeś/aś zbiór jasno określonych celów na przyszłość i stworzyłeś/aś plan, aby je osiągnąć?" Wyniki były intrygujące: tylko 3% studentów zapisało swoje cele, 13% miało cele, ale nigdy ich nie zapisało, a aż 84% nie miało wyznaczonych żadnych celów.

Dziesięć lat później badacze skontatkowali się z tą samą grupą osób, aby zapytać o ich obecne zarobki. Odkryli coś niesamowitego. Wspomniane wcześniej 13% studentów z wyznaczonymi, lecz niezapisanymi celami zarabiało dwa razy tyle, co 84% studentów bez wyznaczonych celów. Pozostałe 3% - ta grupa, która miała wyznaczone i zapisane cele - zarabiała średnio DZIESIĘĆ RAZY TYLE, co pozostałe 97% grupy razem wzięte!

Wiadomo, że pieniądze nie są jedynym wyznacznikiem sukcesu, ale biorąc pod uwagę dziesięciokrotnie wyższą wydajność w zamian za kilka minut, które zajmie Ci zapisanie Twoich celów, wybór wydaje się prosty, prawda?

#cele #motywacja #rozwojosobisty #tlokmyslenia #trainbrain
  • 17
@GrayTzar: Tak, nie ma znaczenia czy się czujesz w jakiś sposób inny od studentów Harvarda czy się nie czujesz. Skoro badanie było przeprowadzone wśród studentów Harvarda to ma on odzwierciedlenie tylko w populacji studentów Harvarda.
@Gaki1992: Twoje wnioski są logiczne, choć myślę że są zbyt daleko posunięte. Moim zdaniem łączy mnie z tymi ludźmi dość, żeby przynajmniej spróbować - tak jak pisałem, wysiłek jest minimalny. Jeśli poleciłbyś jakieś inne podejście zamiast/w połączeniu z tym, to chętnie wypróbuję je również.

@Phallusimpudicus: @GrayTzar: Niestety tak to nie działa. Twoj cel może być skromny, ale musisz udowodnić (choćby przed samą sobą) że go osiągnęłąś. Cel typu normalne życie Rozdziel na np.

1.Mieszkanie z Partnerem w domu do roku 2018.
2. Praca zgodna z xxx na stanowisku xxxx przynajmniej za kwotę xxx PLN do 06.06.2016.

Cele trzeba wyznaczać sensownie i cel musi być
Skonkretyzowany – jego zrozumienie nie powinno stanowić kłopotu, sformułowanie powinno
@GrayTzar: Zgadzam się z wnioskami ktore wysunąłeś. Jednak mi brakuje iskry. Mam wszystko pozapisywane, mapy myśli trackery i nic ... Brakuje punktu zapalnego motywującego do działania.
Zastanawiam się już powoli co może mi pomóc.
@kolak68: 'Iskra' to coś emocjonalnego, nie racjonalnego. Może droga do jej znalezienia wiedzie raczej przez zastanowienie się nad tym, jakie cierpienie sprawia Ci obecna sytuacja i jaką przyjemność znajdziesz 'po drugiej stronie'. Pisałem o tym kiedyś na #tlokmyslenia: http://tlok-myslenia.blogspot.com/2015/05/przyjemnosc-i-cierpienie-czyli-jak.html Poza tym zapraszam też na PW!

A co do Twoich spostrzeżeń na temat konkretyzacji celów, zgadzam się z Tobą po całości, choć dzisiaj chciałem tylko naświetlić kwestię zapisywania tego, co się
@kolak68: Wiem, o czym mówisz. Ale teoretyzować i dumać można o wiele za długo, gdy więcej nauczysz się przez działanie, nawet popełniając błędy. I o tym też pisałem... Ale to już Ci napiszę na PW ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@GrayTzar: ten post jest napisany tak, że według niego zapisywanie celów jest stuprocentowo skuteczną metodą na 10x większe zarobki/wydajność w przyszłości, co jest oczywistą bzdurą
na pewno w tym pomogło, podobnie jak pierdylion innych czynników których nie badali
@Sepang: Obaj dobrze wiemy, że nie ma stuprocentowo skutecznych metod i że 'średnio 10x większe' można naprawdę różnie interpretować - ale jeśli rzeczywiście coś jest na rzeczy, to nie trzeba zainwestować wiele wysiłku, żeby się przekonać. Dlatego się tym dzielę.
@GrayTzar: sam stosuję tę metodę prawie od 2 lat - w pewnym momencie miałem kryzysową sytuację i musiałem zrobić wiele rzeczy w jak najkrótszym czasie i o żadnej nie zapomnieć. Od tego czasu stosuję ten zwyczaj do zwykłych spraw i jego największą zaletą jest to, skąd się wziął - że o tych rzeczach do zrobienia nie zapominam, bo mam je zapisane na kartce wiszącej w zwyczajowym, w miarę widocznym miejscu. No