Wpis z mikrobloga

@mdfk: Jeśli chodzi Ci o "Alchemicy" to ja grałem. Gra jest świetna. Z początku może wydawać się nieco skomplikowana, bo zasad jest sporo, ale po kilku rundach już jest wszystko jasne. Grałem w wersji Czeladnika (łatwiejszej). Wg mnie świetny pomysł ze smartfonem. Niektórzy na to narzekają, #!$%@?ąc że zabicie ducha planszówek - gówno prawda :) Gra jest bardzo regrywalna, praktycznie nie da się trafić na taki sam układ alchemonów względem składników
@mdfk: Całkiem solidne, ale sama rozgrywka jest dość ciężka jak na otoczkę, 2h grania należy mocno myśleć i dedukować. System z aplikacją bardzo udany. Sam chciałem kupić, ale najpierw pograłem i zrezygnowałem, są dla mnie lepsze tytuły. No i należy mieć te 3-4 osoby lubiące długą i niełatwą grę.
@mdfk: @ckbucu: sam mechanizm badania składników naprawdę ciekawy, ale jakby nie było - jest to ładnie ubrane euro, w którym musisz móżdżyć jak zmaksymalizować swoje punkty zwycięstwa posiadając ograniczoną ilość akcji, na co poświęcać siły - taka gra niedoborów. Po pierwszej rozgrywce byłem bardzo entuzjastyczny, po drugiej już mniej, trzecia i czwarta bardziej mnie męczyły niż sprawiały frajdę.
@Taiffun: Bardziej worker placement
@mdfk: Z cięższych tytułów choby Zimna Wojna czy Mage Knight. Nie liczę nawet lżejszych a dla mnie ciekawszych :) Gra dobra, ale umieściłbym ją dość daleko na swojej liście gier. O ile w ogóle, bo nie planuję więcej grać w Alchemików mimo poczatkowego hype'u na nią.
Zwłaszcza, że lubie długie strategiczne gry ;)

@mdfk: To NIE jest strategia, to bardziej gra logiczna. I nie zgadzam się zupełnie z tym, że regrywalność wysoka - z moich obserwacji bliżej mi do zdania @Taiffun, że dość szybko zaczyna nużyć.
Bo sytuacje na planszy w poszczególnych rozgrywkach nie są diametralnie inne, a porównując z grami typu Tzolkin to rozgrywka z grubsza wygląda dość podobnie.
@mdfk: @venomik: @Taiffun: @oko_strusia: @ckbucu:

Widziałem niedawno tę grę i powiem szczerze, że zrobiła na mnie świetne wrażenie :) Jeśli chodzi o regrywalność, to musiałbym ją samodzielnie przetestować, ale wydaje mi się że dużo zależy od tego czego szukamy w grach - jak ktoś lubi łamigłówki, gry logiczne i różne szarady, to dla tej osoby gra będzie mocno regrywalna. Natomiast dla reszty gra faktycznie może w miarę
@SzaloneLiczby: zgodzę się z tym, że wszystko zależy od tego czego szukasz w grze, ale jako miłośnik pomóżdzenia nad planszówką, zabawką logiczną lub łamigłówką - w Alchemikach czuję powtarzalność po paru rozgrywkach. Owszem, możliwych układów jest mnóstwo - ale generalnie, jest to osiem składów przyporządkowanych do ośmiu składników, a metody wnioskowania ze szczątkowych informacji na ich temat są zawsze takie same. Pozycja nie jest generyczna w swoich układach tam, gdzie buduje
@Taiffun: Chyba nawet wiem czemu masz takie odczucie - w tytułach o których wspomniałeś jest dużo mocniejsza rywalizacja (taka bezpośrednia) między graczami. W takim Roju czy Quoridorze wszystko zależy od graczy i ich zachowań. W Alchemiku choć jest trochę interakcji, to gramy głównie "przeciwko grze" i wygra ten, kto zrobi coś lepiej.

No i może na taką ocenę wpływają też pewne paraliże decyzyjne, które występują w pierwszych rozgrywkach - trochę spowalniają
@SzaloneLiczby: ciekawe spostrzeżenie z ukierunkowaniem rywalizacji. :) Aż zacząłem się zastanawiać nad czymś co lubię, ale ma inaczej ukierunkowaną rywalizację - znalazłoby się, aleeee... trzeba przyznać, że sporo generyczności wywołuje przeciwnik, trudno faktycznie aby gra stawiała opór w podobny sposób. Można randomizować przeciwników (Zombicide), budować nowe mapy, ale to wydaje mi się faktycznie na pół gwizdka. Dzięki za tę uwagę! :)
@mdfk: sytuacja idealna to spróbować zagrać przed zakupem, a czasem najlepiej nawet nieraz jak widać. Gosu widzę że znasz, poza tym są jeszcze darmowe spotkania planszówkowe z ramienia gramajdy (poniedziałki pub Alibi) i fundacji zagrajmy (wtorki pub Setka, czwartki różnie, info na stronie i fejsie). Na wtorkowych spotkaniach zwykle pojawiają się Alchemicy, a jak zagadasz i poprosisz w sieci to masz pewność że zostaną przyniesieni.
Sam kupiłem tylko raz planszówkę nie
@Taiffun: Nom, planowałem do GOSU się wybrać. Z tego co widzę to Alchemik przy pierwszym zagraniu jest super, a potem gorzej, więc mogę mieć mylny obraz.
Mówisz, że dużo ograłeś, kumpel ma gry typu Dixit, Wsiąść do Pociągu, czyli dość lekkie, znasz jakieś podobne godne polecenia?
Kolejke ostatnio kumpel dostał w urodzinach.
@mdfk: lekkie tytuły dla początkujących: Carcassonne, Cytadela, Splendor, Potwory z Tokio, Colt Express, Kakao, Osadnicy z Catanu, Smallworld, Wysokie napięcie, Łowcy smoków... To bardzo różne tytuły, od szybkich kościanych po wymagające pomóżdzenia ale nieźle grywalne - łączy je ogólne nienadmierne skomplikowanie zasad. Wbijaj we wtorek i pytaj o taiffuna to zagramy w coś. ( ͡° ͜ʖ ͡°)