Wpis z mikrobloga

Kilka słów o absurdzie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

https://www.bfg.pl/

Instytucja ta, rzekomo, ma gwarantować wypłatę depozytów do kwoty 100k Euro w przypadku upadku banku.
Fizycznie, jest to niemożliwe już w przypadku nawet upadku średniej wielkości banku i oczywistą oczywistością jest, że, zgodnie z ustawą o BFG (!) w takiej sytuacji sięgnie on do kieszeni podatników.

A bo jak będzie efekt domina, to wszystkie banki upadną??
A co mnie to obchodzi?? Niech upadają ale bez gwarancji PODATNIKÓW!

Żeby rozumieć istotę tego szwindlu, odwróćmy sytucję.
Przy udzielaniu kredytu *hipotecznego* bank przypisuje sobie prawo do przejęcia nieruchomości w przypadku jego niespłacenia.
Teraz, załóżmy, że klienci zorganizowali się sami i zauważyli, że tylko 1/100 nie spłaca swojej hipoteki.
Zakładają wieć Fundusz Gwarancyjny Hipotekobiorców w którym gwarantują oni bankom, że w przypadku niewypłacalności hipotekobiorcy bank dostanie nieruchomość, ALE, tylko 1 an 100! W przypadku niewypłacalności większej ilości hipotekobiorców FGH tłumaczy brak możliwości pokrycia udzielonych wcześniej gwarancji EFEKTEM DOMINA.

Słowem, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, to bajka dla uczonych w Excelu, gdyż BFG nie jest w stanie zagwarantowąć wypłaty depozytó w przypadku upadku nawet średniej wielkości banku , bo zwyczajnie nie ma wystarczająco dużo kapitału.

#ekonomia #bankowosc #januszeekonomii #finanse #kredyt #systemmonetarny #bankowyfunduszgwarancyjny #bujdanaresorach
  • 9
@Cheater: przekonaj mnie ze masz opanowane w miare podstawy systemow monetarnych, bo z tego co piszesz wynika, ze nie rozumiesz dlaczego jeszcze nei masz swojego banku. Ba, nawet uważasz, ze taka sytuacja jest dla ciebie dobra.

Mam cierpliwosc do chlopow bezrolnych, wiecznych dziadow, nawet pracownikow etatowych bez zadnych ambicji do tworzenia czegokolwiek wlasnego, ale jako niezbedne minimum wymagam zauwaznie wlasnej szalenie niekorzystnej pozycji w starci z bankierami. Biedakow i dziadów trzeba
@Cheater: typowy #pysznyjanusz
Gowno wie, gowno rozumie, ale wydaje mu sie, ze jest miszczem.
Zrozum, ze poza pycha, pustymi wyświechtanymi frazesami i wycieczkami osobistymi z pogranicza rynsztoka nie zaoferowales *zadnej* odpowiedzi.

Moja teza jest jasna, BFG gowno może zagwarantowac.
Gwarancje daja wlasnie podatnicy, bo tych mozna opodatkowywac na kilka pokolen do przodu, a nie BFG.
Zaufanie do pieniadza w aktualnym systemie bankowym daja podatnicy. Rozumiesz? PO-DA-TNI-CY.

Nie kazdy kto dziala wbrew