Wpis z mikrobloga

Zagłębiam się z nudów w historię Krakowa i postanowiłem, że się z Wami podzielę, tym co się dowiedziałem.

Pierwszym hipermarketem w Krakowie było otwarte w 1998 roku Centrum Handlowe Zakopianka w Borku Fałęckim (właściwie rok wcześniej otwarto CH Krokus, wtedy pod nazwą King's Cross, ale ciężko dotrzeć do jego historii). Na wielkiej powierzchni znajduje się Carrefour, Castorama, Decathlon, Cinema City i mnóstwo małych butików, albo sklepów meblowych.

Ciekawostką jest, że na terenie CH Zakopianka stały kiedyś Krakowskie Zakłady Sodowe (założone w 1906 roku, zlikwidowane w 1996 roku ze względu na toksyczne oddziaływanie na środowisko). W latach 1940-1944 w zakładzie pracował młody kleryk Karol Wojtyła ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na zdjęciu widać teren fabryki w roku 1965, pozostałości po likwidacji w 1996 oraz obecny teren CH Zakopianka. Pod tym linkiem kryje się zdjęcie maszyny parowej stojącej obok CH, która przypomina o przeszłości terenu.

Jeśli ktoś z Was jeździ "ósemką" to warto wiedzieć, że linia powstała w 1950 roku (jednotorowa) i od początku jeździła na trasie Borek Fałęcki - Bronowice (wtedy najdłuższa linia w Krakowie). Drugi tor dobudowany został w 1974. :)

#krakow #historia #ciekawostki
Pobierz J.....n - Zagłębiam się z nudów w historię Krakowa i postanowiłem, że się z Wami podz...
źródło: comment_BSUGapOJ8g1xtTuPsG2CXQW6dJLLhFVf.jpg
  • 44
@JaDamian: mógłbyś trochę uściślić, bo jak pisał sam papież( ͡° ͜ʖ ͡°): Pracowałem w kamieniołomie od września 1940 roku, a w rok później przeszedłem do oczyszczalni wody do fabryki. czyli 40-41 to kamieniołom na Zakrzówku, a 41-44 to Borek Fałęcki.