Wpis z mikrobloga

#stan #nauka #grafen #perowskit Grafen już nie nasz. Nasze będą perowskity?

Olga wraca z Uniwersytetu w Walencji do Polski i zakłada z przedsiębiorcami firmę Saule Technologies, która chce, jako pierwsza na świecie, "skomercjalizować technologię ogniw perowskitowych".

Polscy naukowcy zostali liderami w wykorzystaniu grafenu do celów przemysłowych. I na tym się skończyło. Zespół naszych uczonych kierowany przez dr. inż. Włodzimierza Strusińskiego, z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), osiągnął bardzo dużo. Opracował technologię, która pozwala na produkowanie taniego grafenu, ale także - czego zabrakło, bo nie udało się konkurentom – na otrzymywanie tego cennego materiału o najwyższej jakości.

Ogniwa z perowskitu spółki Saule Technologies

Jak pisze forbes.pl - po nieudanym niebieskim laserze i ślimaczącym się grafenie - znów dostaliśmy szanse na stworzenie technologii przyszłości. Pojawił się nowy wynalazek materiałowy – perowskit – ma on zrewolucjonizować produkcję paneli słonecznych, a jednym z pionierów badań nad tym jest młoda polska fizyk, Olga Malinkiewicz. Jej cel jest prosty: jako pierwsza wprowadzić technologię perowskitu do powszechnego użytku.

Tym razem ma być całkiem inaczej z nowym wynalazkiem w Polsce niż było w przypadku grafenu. Ogniwa z perowskitu wyprodukuje nasza rodzima spółka Saule Technologies, którą założyła Olga Malinkiewicz, z dwoma przedsiębiorcami: Arturem Kupczunasem i Piotrem Krychem.

Młodziutka doktorantka Olga Malinkiewicz na Uniwersytecie w Walencji ma coś w rodzaju naukowo-twórczego ADHD. Podczas, gdy jej koledzy i koleżanki z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, od początku studiów skupiali się na zbieraniu jak najlepszych ocen na kolokwiach, studentka Olga wzięła się ostro za konstruowanie. Na pierwszy ogień zbudowała lidar - rodzaj laserowego radaru.

Olga w "naukowej ekstraklasie"

Dla Olgi Malinkiewicz, mury wydziału fizyki UW na Hożej w Warszawie, szybko stały się za ciasne. Po pokonaniu licencjatu, pozostawiła UW i wyjechała do Hiszpanii. Najpierw wstąpiła na Politechnikę w Barcelonie, później na Uniwersytet w Walencji.

To właśnie tutaj, latem ubiegłego roku, trafiła na perowskit - obiecujący materiał fotowoltaiczny. Szybko się wzięła za niego. Wystarczyło zaledwie kilka tygodni, na rozpracowanie prostej i efektywnej metody, nanoszenia perowskitów na cienkie folie. I w ten sposób weszła niemal z biegu do "naukowej ekstraklasy". Niemal w mgnieniu oka dokonała odkrycia na skalę światową.

Nie chciała zasiedzieć się zbyt długo za laboratoryjnym stołem. W maju 2015 roku wróciła do Polski, aby założyć spółkę Saule Technologies, która ma ambitny plan: jako pierwsza na świecie "skomercjalizować technologię ogniw perowskitowych".

Biznes wyrasta na atomach

Olga Malinkiewicz, w sprawności działania i wyczuciu biznesowym, wykazuje silną energię i chęć działania, czego nie mieli ani naukowcy, którzy pracowali nad niebieskim laserem, ani nawet ci wszyscy, którzy chcą z Polski uczynić potentata w technologiach grafenowych. Pierwszy projekt padł ofiarą naukowców, drugi jest przytłaczany przez politykę i państwowych menadżerów.

W okresie najbliższych sześciu lat (2014-2020), na badania naukowe w kraju, ma trafić z UE około 8,6 mld euro. Szansa, że tak ogromna pula pieniędzy zrodzi wartościowe projekty jest spora. Przydałoby się, aby do tego czasu, ktoś w Polsce przetarł szlak - "od laboratorium do sklepowej półki". Chodzi o to, by pokazał w świecie nauki, że da się zrobić duże pieniądze na własnym odkryciu. Otwiera się okienko, aby nasz kraj przeprowadzić do nowoczesności – pisze z optymizmem o nadziejach portal forbes.pl.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju (MIR) podało w styczniu 2015 roku, że zostały zakończone negocjacje z KE ws. programu "Inteligentny Rozwój", następnie w I kwartale roku, resorty: infrastruktury i rozwoju, gospodarki oraz nauki i szkolnictwa wyższego przygotowały rozporządzenia w sprawie ogłaszania konkursów na dofinansowanie unijne. Przygotowano rozporządzenia i ruszyła machina konkursów – mówiła mediom wiceminister MIR Iwona Wendel – informowało Polskie Radio.

New Europe 100 i 28 wspaniałych

Jak się okazuje - nasi liderzy innowacji na liście New Europe 100. Polscy przedsiębiorcy są innowacyjni - tak wynika z opublikowanego przy okazji trwającego właśnie UFNI, czyli Europejskiego Forum Nowych Idei - Sopot 30 września - 2 października 2015 - zestawienia New Europe 100. Na liście liderów innowacji znalazło się 28 osób i podmiotów z naszego kraju – informuje invest-in-wroclaw.pl.

New Europe 100 to wspólne przedsięwzięcie wielkiej wspaniałej czwórki: Res Publiki, Fundacji Wyszehradzkiej, Google'a i "Financial Times". Mają one na celu wspieranie innowacji m.in. technicznych i naukowych w Europie Środkowo-Wschodniej. New Europe 100 wyróżnia sto osób, które - dzięki wykorzystaniu w swoich branżach nowych technologii - są motorem pozytywnych zmian w regionie.

Kandydatami do listy mogły być osoby oraz zespoły i instytucje, które wywarły w ostatnim czasie wpływ na gospodarkę, naukę, kulturę i lokalne społeczności. To pierwsze takie zestawienie w historii, które ma zadanie promować talenty z Europy Środkowo-Wschodniej i udowodnić, że nasz region prężnie się rozwija. Pozostaje uzasadniona nadzieja, że na liście znajdzie się również ambitna, zdolna i pracowita Olga Malinkiewicz, ze swoimi kolegami ze spółki Saule Technologies.
Źródło: forbes.pl i polskieradio.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - Olga Malinkiewicz dokonała odkrycia na skalę światową, chce pracować we Wrocławiu. Foto: forbes.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #nauka #grafen #perowskit Grafen już nie nasz. Nasze będą p...

źródło: comment_tmFRFZsfTkvbNOlqsbhSbdDXneQxzGo5.jpg

Pobierz
  • 5