Wpis z mikrobloga

#stan #swiat #chiny #miasto W Chinach wyrośnie największe na świecie miasto

Marzeniem urbanistów Państwa Środka już od lat 80. zeszłego wieku było zbudowanie ogromnego obszaru metropolitarnego, ale dopiero w maju 2015 roku chiński prezydent Xi Jinping poparł plan utworzenia megalopolis dla 130 mln ludzi.

Chiny zbudują największe miasto na świecie nazywane Jing-Jin-Ji. Przejeżdżając przez nie – najlepiej pociągiem - minęlibyśmy bloki mieszkań dla 130 milionów osób. - Jing-Jin-Ji to Pekin, Tianjin i Hebei w jednym – podaje Bankier.pl. Dzięki megalopolis gospodarka kraju nabierze impetu. Gdy powstanie Jing-Jin-Ji, może obejmować obszar terenów położonych w trzech różnych krainach geograficznych, zajmujących około 212 tysięcy km2, co odpowiada mniej więcej powierzchni Nowej Anglii.

Urbaniści Państwa Środka marzyli od lat 80. XX wieku o zbudowaniu tego ogromnego obszaru metropolitarnego. W maju 2015 roku chiński prezydent Xi Jinping poparł plan utworzenia megalopolis, choć na razie nie ujawniono szczegółów całego urbanistyczno-gospodarczego przedsięwzięcia.

Każdy Europejczyk, który pierwszy raz pojedzie do Chin, znajdzie się pod wielkim wrażeniem skali budowli lotnisk, dworców kolejowych, długości i szerokości autostrad, obiektów publicznych i budynków mieszkalnych oraz metropolii liczących kilkadziesiąt milionów mieszkańców i tłumu ludzi krążących w miastach. Chiny są największym krajem świata pod względem liczby ludności - co piąty mieszkaniec globu jest Chińczykiem. Szacuje się, że na zaledwie piątej powierzchni kraju mieszka ponad 80 procent mieszkańców Państwa Środka.

Chińczycy marzą od dłuższego czasu, aby mieć wszystko jak największe, najdłuższe, najwyższe i najszybsze. Wkrótce będą mieć najszybszy pociąg świata, a teraz mają już najwyższy budynek na świecie i najwyższe drapacze chmur, najdłuższy morski most o 35 metrach szerokości (całą konstrukcję wspiera ponad 5000 filarów), najgłębszą jaskinię na świecie Krubera (Wronia) o głębokości 2191 metrów i superkomputer Tianhe-2, który pokonał amerykańskiego Tytana; Tianhe-2 będzie wykorzystywany – według władz - w celach naukowych.

Chiny mają także to, co przekracza największe granice absurdu - budują repliki europejskich miast. Jest piękny chiński Paryż na przedmieściach Hangzhou, który ma Wieżę Eiffla, Wersal, Łuk Triumfalny i nawet… klimatyczne kamienice. Ale nie ma planowanych 10 tysięcy mieszkańców wprowadziło się tam zaledwie 2 tys., więc replika stolicy Francji raczej straszy niż zachwyca. Chińczycy wykonali replikę Manhattanu, egipskiego Sfinksa i skopiowali takie miasta, jak: Wenecja, Bristol i Barcelona, wyrastają też miasta holenderskie, angielskie i skandynawskie.

Chiny wybudowały również największe miasta-widma – jedno z nich szacowane na 2,5 miliona ludzi, nowy dystrykt miasta Zhengzhou - zamieszkuje zaledwie kilkadziesiąt tysięcy osób. Puste domy i mieszkania liczy się w Chinach w dziesiątkach... milionów. A ceny nieruchomości ciągle rosną, na budowach praca wre. Bo ma być wysoki wzrost gospodarczy, miliony ludzi muszą mieć pracę i środki do życia. Rosną nowe domy, szkoły, sklepy, dworce, szpitale, obiekty sportowe, urzędy i drogi – miasta czekają na nowych mieszkańców, a oni… nie przyjeżdżają, nie stać ich na kupno nowego lokum.

Źródło: bankier.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - Chiny stworzą super-miasto na 130 mln ludzi. Foto: robertdee.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #swiat #chiny #miasto W Chinach wyrośnie największe na świe...

źródło: comment_g8j1Nwx5K6oUdY9PSrSCvAyI6lZnwqiX.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz