Wpis z mikrobloga

#stan #nauka #nasa #kosmos #ziemiabis Teleskop Keplera odnalazł "Ziemię bis"

Krążący od 6 lat w kosmosie, Teleskop Keplera amerykańskiej agencji NASA, odnalazł drugą Ziemię. Jest od nas bardzo daleko, ale też bardzo podobna do naszego globu. Czy jest na niej życie?

NASA cieszy się szczęściem naukowej sensacji: znaleźliśmy Ziemię bis! To może być odkrycie epokowe. Nowa Ziemia jest nieco większa od naszej Ziemi. Leży w odległości 1400 lat świetlnych od naszego globu w konstelacji Łabędzia. Krąży wokół gwiazdy podobnej do Słońca. Zdaniem astronomów może to być Ziemia 2.0. Znajduje się w tak zwanej strefie zamieszkiwalnej.

Nie jest na tej planecie, ani za zimno, ani za gorąco. Może być na niej woda w stanie ciekłym i teoretycznie także życie. Aby człowiek mógł tam dolecieć rakietą, o znanym dziś napędzie, podróż trwałaby 28 milionów lat.

Planeta w symbiozie z gwiazdą 6 mld lat

Uczeni nadali jej nazwę Kepler-452b. Ziemia bis ma średnicę o około 60 proc. większą od naszej Ziemi, a gwiazdę swoją okrąża w 385 dni. Nie wyliczono jeszcze jej masy. Nie jest – zdaniem astronomów - wykluczone, że to glob skalisty. Także grawitacja jest znakiem zapytania, choć uczeni przypuszczają, że jest dwa razy większa niż ziemska.

Według Jona Jenkinsa z NASA, powstanie życia na tej planecie, ma duże szanse. Planeta istnieje w symbiozie ze swoją gwiazdą od 6 miliardów lat. A to wystarcza, żeby powstały niezbędne czynniki do tworzenia życia - twierdzi Jon Jenkins.

Teleskop ma do odkrycia 4696 planet

Amerykańscy naukowcy z NASA mają na swym koncie odkrycie kilku tysięcy planet, lecz żadna z nich nie wzbudziła aż takich oczekiwań i nadziei, jak teraz świeżo odkryta. Kepler-452b znalazła się w grupie 12 innych planet, na których potencjalnie może rozwijać się życie.

Dzięki misji kosmicznego teleskopu Keplera, liczba odkrytych planet poza Układem Słonecznym wzrosła do 1030, a 4696 kandydatek na planety czeka na odkrycie. Spośród dotąd odkrytych egzoplanet, 12 ma średnicę zbliżoną lub blisko dwa razy większą, od Ziemi. Krążą wokół gwiazd, z których 9 jest podobnej wielkości i zbliżonej temperaturze jak ma nasze Słońce.

Kepler wciąż szuka drugiej Ziemi

Barwna i owocna odyseja kosmicznego teleskopu Keplera, należącego do NASA, który od sześciu lat podróżuje w przestrzeni pozaziemskiej w interesie nauki człowieka, uznana jest za jedną z najlepszych w całej historii badań kosmosu. Największym jego wyzwaniem było poszukiwanie drugiej Ziemi – planety skalistej, niedużej, okrążającej macierzystą gwiazdę w odległości "w sam raz", czyli niezbyt dalekiej i niezbyt bliskiej.

Teleskop Keplera, po zbadaniu 150 tys. gwiazd na pograniczu gwiazdozbiorów Lutni i Łabędzia, ukazał przed uczonymi zupełnie nowy świat. Wiadomo, że planet jest dużo więcej niż gwiazd, a tych poznanych ostatnio jest tylko w naszej Galaktyce ok. 400 mld. Zdecydowana większość planet, spośród około 1700 odkrytych przez teleskop Keplera, w niczym nie przypomina Ziemi. Są to na ogół planety, znacznie od Ziemi większe i zwykle orbitują wokół swoich gwiazd zbyt blisko, aby znaleźć się w strefie ekologicznej.
Źródło: polskieradio.pl i polityka.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - Ziemia (z lewej) i Kepler-452b. Naukowcy z NASA odkryli planetę podobną do Ziemi. Foto: interia.pl.google.com.
stanislaw-cybruch - #stan #nauka #nasa #kosmos #ziemiabis Teleskop Keplera odnalazł "...

źródło: comment_ktdU7LOVwP91QU6HqMoEZMhJU3maRhzM.jpg

Pobierz