Wpis z mikrobloga

z cyklu: domowy IT help desk.

pomóż rodzinie przy kompie bo jesteś *informatykę* (to nic, że zajmuje się bazami danych...) - nie odczepią się.

ojciec ma małego laptopika służbowego, bierze go jak jeździ za granicę, głównie do youtuba, skype i powysyłać emaile. żali mi się ostatnio, że w hotelu gdzie mieszka, ma słaby zasięg, mało kresek, nie da się rozmawiać przez skype, a jak wieczorem cała załoga wraca do hotelu to już w ogóle rwie. tłumaczę mu, że to pewnie nie wina zasięgu, tylko przepustowości sieci hotelowej - nie, nie, jest mało kresek i trzeba chodzić po pokoju, żeby łapało zasięg. dobra, załatwiłem mu potężna antenę zewnętrzną, taką co łapie pół osiedlowych wi-fi. ok, pojechał znowu za granicę, dzownię jak zasięg - nic nie pomogło, skype jak rwał tak rwie nadal( ͡° ͜ʖ ͡°)

ostatnio przyjechał i mówi, że youtube nie działa a on zawsze filmy dokumentalne ogląda. mówię, że pewnie trzeba ciasteczka wyczyścić. biere laptopa, patrzą a tam z 10 videodownload.exe itp itd...(,) już wiedziałem, że nie będzie łatwo.

czyszczenie ciastek, odinstalowanie chrome, czyszczenie kompa ze wszelkiej podejrzanej aktywności, grzebanie w windowsie -nic nie pomogło. youtube na chromie wywala kartę, na firefoxie zawiesza przeglądarkę, za to działa na internet explorerze. mówie dla ojca - nie ma co reanimować trupa, system zawalony, długo wstaje - lepiej sformatować, zainstalować 8mkę (lepiej imho działa na mobilnych prockach niż stary XPek), wrzucić może SSD, co by szybciej wstawał, poczyszcić wiatraki i można pracować. mówię, że potrzebuję max 1 dnia, żeby to zrobić, bo w sumie wszystko mam pod ręką - ok, miał się zastanowić. tak się zastanowił, że zlał temat i pojechał.

dzisiaj patrzę sms od ojca:
"Juz ponad godzine szukam poczty w komp. Wpisuje adres haslo i wyskakuja mi rozne duperele. tam gdzie byla na dole koperta jest iks
nie znaleziono AU4622. Co to za au..na pulpicie sa 3. nie moge wysłać maila do szefa.pozdr"

wyskakują dupere. i wszystko jasne( ͡° ʖ̯ ͡°)
napisałem mu, żeby tymi au się nie przejmował (bo to soft od zewnętrznej wifi), koperta poleciała jak czyściłem windowsa ze wszelkiego zbędnego softu (to był gmail notifier, nie wspierany już od dawna przez googla, służył mu po prostu jako skrót do otwarcia stronki gmaila) i żeby się nie denerwował tylko napisał jasno co to za duperel mu wyskakują. jeszcze nie odpisał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#informatyka #domowyithelpdesk #problemyrodzinne
  • 1