Wpis z mikrobloga

@Wirtuoz, @SiDi: to niech założy kartę w euro. Norwegia jest jednym z krajów które mają wycofać gotówkę. I tam wszyscy płacą kartą. Jak jechałem i pytałem Norwegów ile gotówki zabrać to odpowiedź była: weź kartę
  • Odpowiedz
@Wirtuoz: t-mobile ma obecnie niezłą ofertę na karty do kont walutowych, wypłaty i płatności bezgotówkowe mają za darmo. Tyle że nie wiem, czy sens ma euro. T-mobile daje karty mastercarda, a oni z tego co wiem rozliczają w dolarach (NOK <-> USD <-> PLN). Wyrabiasz taką kartę dolarową za 5 czy 10 zł, zasilasz konto dolcami po dobrym kursie z jakiegoś cinkciarz.pl, a potem płacisz i masz już tylko jedno
  • Odpowiedz
@SiDi: rozumiem, że to już policzyłeś?
@Wirtuoz: weź sobie sprawdź na necie ile by Cię kosztowało mieć kartę w EUR i płacić nią w Norwegi. Jak się nie mylę nie powinno być tragedii. Czytaj, koszt powinien być akceptowalny.
  • Odpowiedz
@SiDi: no i jak to wychodziło? I czy liczyłeś to względem karty w EUR? Weź pod uwagę, że mówimy o płatnościach kartą a nie o wypłacaniu gotówki. To drugie jest mniej korzystne, w tym pierwszy wypadku, wygląda to inaczej.
  • Odpowiedz
@ksiak: Nie liczyłem. Już po kursie widziałem, że z karty PLN będę tracił przez podwójne przewalutowanie. I mimo posiadania karty w EUR też będzie się tracić na przewalutowaniu względem tego co oferuje kantor.
  • Odpowiedz
@SiDi: acha, czyli nie liczyłeś i tylko zakładasz, że będzie gorzej, wprowadzając @Wirtuoz w błąd.
Zauważ, że cały czas mowa jest o karcie w EUR (ja płaciłem kartą w PLN rok temu zanim banki zmiany wprowadziły) i wtedy opłata jakaś była ale i tak mi się to bardziej opłaciło niż kupować EUR/NOK w kantorze. @Wirtuoz zadzwoń do swojego banku, zapytaj o opłaty i policz, wcale się nie zdziwię
  • Odpowiedz
@ksiak: Bo skoro widzę, że kurs w banku jest wyższy niż w kantorze to muszę jeszcze liczyć, żeby wiedzieć, że będzie gorzej? :)
  • Odpowiedz
@SiDi: tak, ponieważ się to zmieniło ostatnio i to nie bank a VISA/Mastercard narzuca kurs. Bank natomiast pobiera sobie opłatę.
  • Odpowiedz
@ksiak: Visa już dawno "zalecała" bankom używanie waluty rozliczeniowej PLN dla kart, MasterCard tego nie robi.
Jednak nie jest to regułą, gdyż w wielu bankach nadal jest podwójne przewalutowanie, nawet na kartach Visa. Jedynym wyjątkiem dla kart debetowych (w PLN) MasterCard jest bank Pekao, gdzie walutą rozliczeniową karty jest PLN, więc nie ma dwóch przewalutowań.
Oczywiście są wyjątki gdzie się opłaca i jest przewalutowanie po kursie organizacji, jak kantor Aliora
  • Odpowiedz