Wpis z mikrobloga

Jest wielki ból dupy o płacenie za sakramenty, często w komentarzach leci hejt za taki stan rzeczy. Chciałbym przypomnieć, że zgodnie z prawem kanonicznym nie ma takiego obowiązku:

Kan. 945 – § 1. Zgodnie z uznanym zwyczajem Kościoła, każdy kapłan celebrujący lub koncelebrujący Mszę św. może przyjąć ofiarę złożoną, aby odprawił Mszę św. w określonej intencji.
§ 2. Usilnie zaleca się kapłanom, ażeby także nie otrzymawszy ofiary odprawiali Mszę św. w intencji wiernych, zwłaszcza ubogich.
Kan. 947 – Od ofiar mszalnych należy bezwzględnie usuwać wszelkie pozory transakcji lub handlu.

Jeśli więc jesteś niewierzący i przeciwny płaceniu za udzielanie sakramentów, ale chcesz wziąć ślub kościelny, to miej odwagę cywilną powiedzieć to księdzu, a nie bóldupić potem w internecie.

#wiara #kosciol #slub #katolicyzm
  • 20
@Glos_rozsadku_2015: "W Polsce coraz więcej par decyduje się na ślub jednostronny, podczas którego przy ołtarzu jeden z partnerów w pełni uczestniczy w katolickim sakramencie zaślubin, a drugi składa przysięgę taką, jak przed Urzędem Stanu Cywilnego. Kościół dopuszcza możliwość takiego ślubu od czasów Soboru Watykańskiego w latach 60. Żeby przystąpić do ślubu z osobą niewierzącą, potrzebne jest uzyskanie dyspensy od biskupa. Dyspensa jest konieczna zarówno wtedy, gdy ksiądz ma udzielić ślubu między
Chciałbym przypomnieć, że zgodnie z prawem kanonicznym nie ma takiego obowiązku:


@jak_to_mozliwe: a jesteś przekonany, że prawo kanoniczne działa? Bo mi się wydaje, że nawet 10 przykazań nie koniecznie działa, a co dopiero jakieś przepisy szczegółowe.

przykazanie nr 1 vs modlenie się do świętych, czy obrazów


@fledgeling: modli się za wstawiennictwem świętych, a nie do nich bezpośrednio - jeśli ktoś robi inaczej, to problem tej osoby... Z kolei obrazki niektórym pomagają skupić się na modlitwie. Po trzecie przepisy szczegółowe nie znoszą, a uzupełniają 10 przykazań.Tym komentarzem pokazujesz, że chyba nie do końca rozumiesz o czym piszesz lub przynajmniej nigdy nie próbowałeś zrozumieć.
@walerr: a co się dzieje przy obrzędach sakramentalnych? Podpowiem - msza święta. Więc tak, dotyczy to intencji mszalnych. Wyjątkiem takiego sakramentu jest sakrament pokuty i namaszczenie chorych.
@jak_to_mozliwe: msze w czyjejś intencji możesz zamówić przy okazji kazsdej mszy po prostu zmarła osoba zostaje wyczytana podczas mszy i tyle, zazwyczaj ksiadz bierze za takie cos 20-50zl. a te powazniejsze sytuacje np ślub pogrzeb kosztuja kilkaset zlotych. Ale np. na ślubie też może być msza w intencji jakiegos zmarlego