Wpis z mikrobloga

"Dali Atomicus" - 1948 rok.

"Dali Atomicus" to genialne, ale i zarazem niezwykle skomplikowane zdjęcie, które w 1948 roku wykonał Philippe Halsman. Do realizacji potrzebne było pięć godzin, wiadra z wodą, krzesło, żona fotografa, trzy koty i 28 podskoków.

Zarówno Dali, jak i Halsman od dawna zaintrygowani byli The Milk Drop Coronet, pracą Harolda Edgertona, który przedstawił zatrzymaną w ruchu kroplę mleka i rozbryzg w postaci korony. Słynne do tej pory zdjęcie inspirowało Halsmana na tyle, że zaproponował Salvadorowi coś podobnego - ale po stokroć bardziej zwariowanego.


Łatwo nie mieli. Mleka nie mogli wykorzystać, bo w okresie powojennym było na wagę złota i nikt nie chciał go marnować. Artyści spotkaliby się zapewne ze sporą falą krytyki. Podobnie zresztą z drugim konceptem, czyli wysadzeniem w powietrze żywego kurczaka - to nie przeszło z wiadomych powodów.

Zważywszy na złożoność fotografii, 28 podejść można uznać za ówczesny standard. Przed epoką Photoshopa, przed możliwością szybkiego montażu, większość tego typu kompozycji powstawała "ręcznie". W tym przypadku Halsman zatrudnił kilku asystentów, wziął też do pomocy swoją żonę - skądinąd wiadomo, iż była wielką fanką twórczości Salvadora Dali.

W przypadku Salvadora Dali samo skakanie, to było za mało. Nawet dziecko wie, kim był ten niezwykły artysta, którego szalona sztuka mieszała się z jego nie mniej szalonym życiem. Takiej osobie
trzeba było zrobić niezwykłe zdjęcie. Nie było to łatwe – portrety artysty Halsman robił przez rok – dopiero po takim czasie stworzył zdjęcie, z którego obie strony były zadowolone.

Zdjęcie, które widać poniżej, jest wspaniałe – oddaje wizjonerstwo Dalego, jest lekko szalone i dynamiczne. Jednak dla wychowanków ery cyfrowej trzeba koniecznie podkreślić, że jest to "czysta fotografia" – nijak nie manipulowana. Wymagała po prostu idealnej synchronizacji kilku osób: żona fotografa podrzuca krzesło, jeden asystent wypuszcza z kosza rozwścieczone koty, drugi leje wodą, Salvador Dali podskakuje... i zdjęcie gotowe!.

Haslman współpracował z Dalim przy różnych okazjach przez ponad trzydzieści lat, wyrażając idee malarza za pośrednictwem fotografii.
Philippe Halsman zmarł w 1979 roku w Nowym Jorku.

Źródło

#historiajednejfotografii #fotohistoria #fotografia #koty
Pobierz siwymaka - "Dali Atomicus" - 1948 rok.

"Dali Atomicus" to genialne, ale i zarazem ...
źródło: comment_QuETqufcz9Qeo5OTsgnFYQiKcTOue82o.jpg
  • 2