Wpis z mikrobloga

Czy jest na sali filozof? Potrzebuję pomocy mądrego mirka, który jest dobry z #filozofia. Jestem już zdesperowana.

Heidegger - dla niego podstawą warunkującą byt jest język (pierwotny żywioł ludzkiej egzystencji). W podręczniku jest napisane, że: "Heidegger przekształca tradycyjną relację między mową a poezją i powiada, że poezja nie korzysta z mowy, lecz ją umożliwia". Czy to oznacza, że język i mowa u Heideggera to to samo? Przy czym w podręczniku obok "język" jest podany termin oryginalny z H. "Sprache", a "Sprache" w tłumaczeniu z niemieckiego oznacza i język, i mowę.

Nie liczę na grad odpowiedzi, ale ten niuans jest dla mnie istotny (może jakiś student filozofii podpowie?). Dla większej jasności znalazłam artykuł na racjonaliście o tym, mniej więcej od przypisu 111 jest to co mnie interesuje, ale wciąż nie znajduję odpowiedzi, bo raz jest "język", raz "mowa".
#studbaza #pytaniedoeksperta #heidegger
  • 8
  • Odpowiedz
@erysipelothrix: niestety aż tak zaawansowana nie jestem, żeby czytać Heideggera po niemiecku XD a nawet po polsku. Opieram się tylko na podręczniku. Przytoczę obszerniejszy fragment z podręcznika (generalnie chodzi o związek między mową a poezją i ich relacjami do bytu, zawarł to w swoim dziele "Holderlin i istota poezji").
"Heidegger przekształca tradycyjną relację między mową a poezją i powiada, że poezja nie korzysta z mowy, lecz ją umożliwia. Mowa zresztą, którą
  • Odpowiedz
http://argumentwp.vipserv.org/wp-content/uploads/2013/pdfv3n2/argument_v3n2_Lubecki.pdf Tu masz dość przystępnie opisane pojęcie języka w kontekście filozofii Heideggera.
Heidegger twierdził ,,To,co mówi jestestwo ma jakiś sens, słowa które do tego używa mają jakieś znaczenie". Najpierw jednak człowiek dostrzega znaczenie,a potem tworzy do niego odpowiednie słowo. ,,Nie nadajemy słowom znaczeń, lecz to znaczenia wyrastają dla słów".
  • Odpowiedz
@lucciola: no ja Heidegger rozumiem tak że język to jest abstrakcyjny koncept który zawiera w sobie wszystko włącznie z sobą samym. Zaś mowa to jest już jakiś urzeczywistniona, czy to werbalnie czy za pomocą pisma, część języka. To jest jego bycie oraz narzędzie która nadaje bycie innym - poprzez nadawanie nazw - stąd też stwierdzenie że człowiek istnieje bo istnieje w mowie pojęcie człowieka. Co do poezji to chyba chodzi mu
  • Odpowiedz