Wpis z mikrobloga

#stan #zdrowie #dieta #nauka Na dobre zdrowie na starość przestrzegaj diety

Aby dożyć szczęśliwie w zdrowiu sędziwego wieku, należy zwrócić baczną uwagę na swoją codzienną dietę – radzą eksperci. Są produkty, które spożywane regularnie, zwiększają szanse na długie życie w dobrej kondycji zdrowotnej.

Aktualnie w Polsce żyje 4 tysiące stulatków. Nie korzystali oni zapewne z naukowych rad w sprawie diety, im być może pomogło właściwe DNA. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na sprzyjające cechy zdrowotne po swoich przodkach. Dlatego warto wiedzieć jak ułożyć sobie dietę, aby w dobrym zdrowiu, doczekać późnej starości. Można to ująć krótko: stosować zasadę trzech minerałów - potraw z dużą ilością chromu, cynku i magnezu. Ale o tym zagadnieniu innym razem.

Produkty pełnoziarniste i błonnik

Tymczasem trzeba pamiętać o diecie z dużą ilością warzyw i owoców (codziennie 30 proc. tych roślin w ogólnym menu - radzą lekarze), w tym szpinak, który zmniejsza ryzyko rozwoju demencji oraz innych produktów spożywczych, które zapobiegają chorobom przewlekłym i przedwczesnej śmierci. Do tego nieodzowny jest systematyczny ruch na świeżym powietrzu - spacery, trekking, biegi, gry, taniec, ćwiczenia fizyczne, jazda na rowerze.

Bardzo ważne są produkty pełnoziarniste i obfitujące w błonnik. Badania dowiodły, że osoby, które jedzą je regularnie, rzadziej umierają z powodu raka, chorób serca, cukrzycy, dróg oddechowych i innych chorób przewlekłych. Uczeni z amerykańskiego uniwersytetu Harvard School of Public Health analizowali przez 14 lat dietę ponad 365 zdrowych osób w podeszłym wieku. Jak się okazało te osoby, które jadły 34 g zbóż dziennie (owies, jęczmień, żyto i pszenica), były o 19 proc. mniej zagrożone przedwczesną śmiercią, niż jedzące mniejszą ilość zbóż - ok. 3,6 g na dobę.

Czerwone wino i kawa

Pół wieku temu panowało powszechne przekonanie o cudownych zaletach zdrowotnych czerwonego wina. Zdaniem lekarzy, czerwone wino sprzyja zdrowiu i długiemu życiu, zwierząt. Naukowcy ciągle jeszcze sprawdzają jak działa ono na ludzi. Mieszkańcy Abchazji twierdzą od lat, że swoją długowieczność zawdzięczają, m.in. niezwykłej mocy czerwonego wina. Uczeni ustalili, że umiarkowane spożywanie alkoholu tygodniowo zapewnia zmniejszenie ryzyka zawału serca i chorób układu sercowo-naczyniowego.

A co z kawą? Pomaga czy szkodzi zdrowiu? Badania medyczne wykazały, że regularne picie umiarkowanej ilości kawy, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, chorób wątroby, Parkinsona i serca. Również wiąże się z mniejszym ryzykiem upośledzenia umysłowego. Ostatnio uczeni z amerykańskiego departamentu zdrowia wydali zalecenie, aby dla zdrowia Amerykanie pili więcej niż dotąd kawy – do pięciu filiżanek dziennie.

Czarne jagody na ładne oczy

Jagody są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Leczą wiele chorób, m.in. oczy, naczynia krwionośne i regulują poziom złego cholesterolu. Suszone szybko i skutecznie likwidują biegunki. Przez wieki były traktowane jako cudowny lek na różne choroby, dlatego musiały być w każdym domu. Leczono nimi zakażenia, tyfus i zwalczano gronkowca. Dziś lekarze zalecają dzieciom jeść jagody w kuracji przeciwko glistom i owsikom. Ich miesiąc to lipiec – warto wtedy nasycić się tymi owocami.

Jagody obfitują w przeciwutleniacze, które wpływają na zmniejszenie ryzyka raka i chorób serca, jak też spowalniają procesy starzenia się organizmu. W tych działaniach wspomagane są przez zawarte w owocach pierwiastki mineralne, zwłaszcza selen, cynk, miedź i mangan oraz witaminy C, A, B, PP. Znaczący udział ma w tym błonnik, który usuwa z przewodu pokarmowego część cholesterolu razem z toksynami i kwasami żółciowymi, aby nie przenikały one do układu krwionośnego.

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Cincinnati (Cincinnati – miasto w USA, w stanie Ohio), wykazali, że borówki poprawiają pamięć osób dorosłych z kłopotami z pamięcią i oznakami wczesnego Alzheimera. W kolejnych badaniach prowadzonych przez naukowców z Harvard School of Public Health, wyszło, że minimum 1 porcja borówek zjedzonych raz na tydzień, poprawia zdolności poznawcze u kobiet, a czarne jagody zmniejszają ryzyko zawału serca u pań aż o 33 procent.

Orzechy i czekolada na serce

Orzechy zapobiegają chorobom serca, regulują poziom cukru we krwi, pobudzają pracę mózgu i łagodzą stany depresyjne. Po dokładnej analizie nawyków żywieniowych 120 000 osób powyżej 30 lat życia (wyniki opublikowano w czasopiśmie medycznym "The New England Journal of Medicine") ustalono, że osoby, które jedzą garść orzechów dziennie, są o 20 procent mniej narażone na śmierć z przyczyn chorób serca i raka.

Wadą orzechów i to jedyną jest ich wysoka kaloryczność (100 g orzechów laskowych to 640 kcal, pistacjowych – 590, włoskich – 645). Według dietetyków, porcja około 30 g orzechów dziennie, korzystnie działa na pracę serca (tłuszcz "jednonienasycony" w orzechach ma zdolność obniżania poziomu cholesterolu), a jednocześnie nie wpływa na przyrost masy ciała.

Choć gorzka czekolada ma wysoką zawartość tłuszczu, zawiera też wiele cennych składników odżywczych. Uczeni z Harvard Medical School odkryli, że picie dwóch filiżanek gorącego kakao dziennie, może wpłynąć na utrzymanie mózgu w świetnej kondycji i zapobiec osłabieniu pamięci u osób starszych.

Badania medyczne wykazały, co opisano w brytyjskim czasopiśmie fachowym "British Medical Journal", że regularne spożywanie czekolady każdego dnia, wpływa na zmniejszenie o 37 procent ryzyka chorób serca i o 29 procent ryzyka udaru mózgu, w porównaniu do osób, które unikają czekolady.

Oliwa z oliwek, warzywa i owoce

Bardzo ważna jest w diecie oliwa z oliwek - kluczowy składnik śródziemnomorskiej diety - to właśnie jej, eksperci przypisują dobroczynne działanie w profilaktyce chorób serca i zawału u osób starszych, z wysokim ryzykiem schorzeń sercowo-naczyniowych. Oliwa z oliwek zmniejsza także ryzyko choroby Alzheimera i osteoporozy.

Także bardzo ważne jest jedzenie pięciu porcji warzyw i owoców dziennie. Badacze z Uniwersytetu Londyńskiego (University College w Londynie) odkryli, że jedzenie siedem lub więcej porcji owoców i warzyw dziennie, zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka i choroby serca o - odpowiednio - 25 i 31 procent.

Zielone rośliny liściaste i tłuste ryby morskie

Według wskazań amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, ciemnozielone warzywa liściaste, w tym: szpinak, kapusta włoska i sałata rzymska, zawierają mnóstwo cennych dla zdrowia składników odżywczych i przeciwutleniaczy, które zabezpieczają serce i zapobiegają nowotworom. Wykazały to badania. Ustalono, że spożywanie 2 lub 3 porcji warzyw liściastych na tydzień, może obniżać ryzyko raka żołądka, piersi i skóry, jak też przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca.

Ryby morskie (m.in. łosoś, makrela, śledź) zawierają kwasy tłuszczowe omega-3. Naukowcy z Harvard School of Public Health i University of Washington, odkryli, że osoby starsze, które w codziennej diecie spożywają bogate składniki kwasów omega-3, są o 27 proc. mniej zagrożone przedwczesną śmiercią i żyją dłużej średnio o 2,2 roku, w porównaniu do osób, których organizm ma niski poziom kwasów omega-3.
Źródła: zdrowie.dziennik.pl i poradnia.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - aktywni seniorzy. Foto: sds.net.pl.google.com.
Pobierz stanislaw-cybruch - #stan #zdrowie #dieta #nauka Na dobre zdrowie na starość przestrz...
źródło: comment_MoRTtWtP6ZlMckKgskHSCVrfHYCpuyNu.jpg