Wpis z mikrobloga

Wczoraj na "Wieczorze z Gwiazdami" w obserwatorium astronomicznym UJ miałem okazję przekonać się, że @Al_Ganonim w rzeczywistości opowiada jeszcze więcej ciekawostek niż tu nam na wykopie wypisuje, zresztą każdy z pracowników obserwatorium posiada dużą wiedzę i potrafi ją świetnie przekazać laikom, nawet na temat tak abstrakcyjnych pojęć jak ciemna energia i ciemna materia. Bardzo dobrze, że chmury się rozeszły i przez lunetę teleskopu mogliśmy zobaczyć Wenus oraz pasiastego Jowisza ze swoimi księżycami :). Jakby mircy z wykopu byli zainteresowani to może zrobimy razem jakiś wspólny wypad tematyczny, bo naprawdę warto! W 100% polecam :).
#astronomia #ciekawostki #krakow #kosmos
  • 29
@Krawwo: W przypadku "płaskiego" Wszechświata nie musiało być żadnych materiałów, bo bilans energetyczny naszego "uniwersu" jest równy zero. To znaczy, że mógł powstać z niczego. A ponieważ czas jest własnością wewnętrzną naszego konkretnego Wszechświata, to pytanie o "przed" Wielkim Wybuchem nie ma sensu, bo czas wtedy "jeszcze" nie istniał.

:)
@barani_leb: Oczywiście, jest. Ale nikt nie powiedział, że cała czasoprzestrzeń całego (ontologicznie całego) Wszechświata była w jednym i tym samym punkcie. To cała czasoprzestrzeń naszego obserwowalnego Wszechświata musiała być w jednym punkcie. I to jest dla mnie właśnie niewyobrażalne przy próbach wizualizacji: całość była w nieskończenie małych punktach leżących nieskończenie blisko siebie, a jednak tych punktów mogło być tak wiele, że mogły zajmować nieskończenie wielką hiperprzestrzeń.
@Al_Ganonim: i dlatego teraz studiuje biofizyke (wraz z efektami kwantowymi, potrzebne przy tym co robie). :D z matematyki zawsze bylem bardzo dobry (ale to naprawde dobry), ale potem byla biotechnologia, ktora sobie chwale. Szczesliwie doktorat wyhaczylem w dosyc specyficznej dziedzinie, gdzie otaczaja mnie fizycy, wiec mam mozliwosc hobbystycznego zrealizowania pasji. :)
@Al_Ganonim: czyli, teoretycznie, Wielki Wybuch mógł nastąpić dla wszystkich takich punktów i każdy z nich mógł utworzyć własnych wszechświat?
I po 2, czyli wszystkie te punkty mogły stanowić swoj osobny wszechświat przed wybuchem?
@pp14sr: są chyba dwie główne interpretacje takiego stanu:
1) te wszystkie punkty stanową jeden fizyczny Wszechświat z tymi samymi prawami fizyki. W takiej sytuacji każdy z punktów może wielkowybuchać niezależnie od innych, chociaż stanowić będą wewnętrznie jeden Wszechświat.
2) każdy z tych punktów może, ale nie musi zawierać te same prawa fizyczne, co nasz "punkt", co prowadzi do teorii multiświata. Ta teoria jest nieco bardziej złożona, ale można ją uprościć do