Wpis z mikrobloga

@Fox_Murder: slyszales o czyms takim jak grawitacja ktora przyciska caly samolot do podloza, ktorej nie pokona jesli nie wytworzy sie sila nosna, ktora nie wytworzy sie bo samolot ma zerowa predkosc wzgledem powietrza. Jestes ignorantem i wysylasz mnie do ksiazek. Wyobraz sobie sytuacje, moze atedy zrozumiesz. Na bardzo dlugiej obracajacej sie tasmie pojawia sie samolot 10 cm nad nia. Spada na nia i zaczyna sie cofac. Pilot uruchamia silniki i
  • Odpowiedz
@maciejze: powinno się zrobić eksperyment gdzie np mikrokontroler czyta prędkość samolotu modelu, i odpowiednio przyśpiesza bieżnię zrobioną do tego. Bez autoregulacji jak w PID tego się nie da dokładnie zmierzyć i sprawdzić.
  • Odpowiedz
@Captivity: Moim zdaniem taki samolot może się wznieść w jednym przypadku: gdy jest śmigłowy. Dlaczego? Bo śmigła będą dmuchać powietrzem w skrzydła (zakladając że śmigła są przed skrzydłami jak to najczęściej bywa). Wtedy wytworzy się siła nośna mimo, że samolot będzie stał w miejscu względem podłoża, dlatego, że powietrze nie będzie w spoczynku względem skrzydeł, tylko w ruchu. Wtedy wystarczy że siła nośna lekko poderwie samolot od podłoża i zacznie
  • Odpowiedz
@wezsepigulke: to sobie to przemyśl na spokojnie.
Był kiedyś filmik z akrobacjami modelu RC. Gościu robił takie triki że samolot pionowo wisiał w powietrzu śmigłem do góry i nie zmieniał położenia, ale obracał się wokół własnej osi. Gdyby to nie był samolot ze śmigłem z przodu nie mógłby tego zrobić, bo śmigło dmuchało na skrzydła mimo, że samolot się nie poruszał. (wytwarzała się siła nośna na skrzydłach nieruchomego samolotu). To
  • Odpowiedz
Samolocik zachowywal sie wtedy jak smiglowiec, wtedy skrzydla nie pracowaly


@wezsepigulke: To dlaczego pilot był w stanie obracać nim wokół własnej osi jak mu się podobało? Miał nad tym kontrolę. (raz zgodnie raz przeciwnie do wskazówek zegara, był w stanie nawet go zatrzymać). Żeby lotki wpływały na ruch obrotowy samolotu to musi wokół skrzydeł lecieć powietrze, tak? A jeżeli mowa o śmigłowcu, jeżeli stoisz pod śmigłem to dmucha na ciebie
  • Odpowiedz
@wezsepigulke: to nie jest ten filmik, ale akrobacje są podobne. To co mam na myśli jest około 0:27, a także 1:12, 1:45 i pod koniec filmiku. Wg. ciebie takie rzeczy dałoby się wykonać odrzutowym samolotem który #!$%@? powietrze za siebie, a nie na skrzydła i lotki?
Kalan - @wezsepigulke: to nie jest ten filmik, ale akrobacje są podobne. To co mam na...
  • Odpowiedz
@wezsepigulke: Albo inaczej: wyobraź sobie samolot odrzutowy stojący na tej taśmie która sprawia że nie może się ruszać. Samolot ma włączony silnik i wyrzuca powietrze i spaliny do tyłu i on mu nadaje ciąg, ale stoi w miejscu bo prędkość jest redukowana prze ową taśmę. Teraz wyobraź sobie że w przód tego samolotu napierdziela wiatr poziomy z taką prędkością jak startujący samolot (z normalnego lotniska). W takim wypadku wzleci czy
  • Odpowiedz
Wg. ciebie takie rzeczy dałoby się wykonać odrzutowym samolotem który #!$%@? powietrze za siebie


@Kalan: mocno teoretycznie tak, jeśli by miał sterowany ciąg. Ale to jest trochę inne zjawisko niż to o które Ci chodzi. Wytłumaczę Ci to na przykładzie prostego latawca.

Latawiec unosi sie, kiedy zawieje wiatr z zewnątrz a Ty trzymasz go na sznurku, lub sam go rozpędzisz w nieruchomym powietrzu biegnąc. Czyli powstaje przeplyw powietrza niezależny od urządzenia
  • Odpowiedz
taśma nie "neutralizuje" prędkości samolotu który jest napędzany jakkolwiek inaczej jak momentem obrotowym kół


@wezsepigulke: Właśnie tak. To sprawia że samolot stoi w miejscu względem lotniska.
  • Odpowiedz
@Kalan: NIE NIE NIE.

Wyobraż sobie taką bieżnie do biegania co jest na siłowniach, połóż na nią deskorolkę. Możesz ją pchnąć do przodu? Możesz, a wg tego co piszesz to by Pudzian jej nie pchnął! Nie rób #!$%@? z fizyki, to nauka ścisła i jednoznaczna!
  • Odpowiedz
@wezsepigulke: Wg Ciebie samolot nie stoi w miejscu? :O
Ta taśma nie jest zwykłą bieżnią tylko taką która odpowiednio przyspieszy/zwolni. Masz przecież napisane, że taśmociąg jest tak zaprojektowany żeby prędkość dokładnie dopasować.
Samolot stoi w miejscu względem lotniska.
  • Odpowiedz
@Kalan: Nie stoi w miejscu względem lotniska!!!

Samolot jedzie z prędkością X w stosunku do lotniska i z prędkościa 2X w stosunku do taśmy. Samolot odpycha sie od powietrza siła ciągu a nie od podłoża za pomocą kół jak samochód!!!
  • Odpowiedz
@wezsepigulke: Mylisz się. Przecież odpychanie siłą ciągu sprawia że przyspieszają kółka tak czy nie? Nie ma znaczenia czy odpycha go silnik, ktoś go ciągnie liną czy pcha od tyłu czy jest napędzany kołami. Wszystko to wpłynie na prędkość obrotową kół, co zneutralizuje taśma. Samolot stoi w miejscu.
  • Odpowiedz
Nie ma znaczenia czy odpycha go silnik, ktoś go ciągnie liną czy pcha od tyłu czy jest napędzany kołami.


@Kalan: No i właśnie ma znaczenie, tu robisz #!$%@? z fizyki. Przeanalizuj to co napisałem, jak nie załapiesz to nie załapiesz juz nigdy. Już nie chce mi się więcej w kółko tego samego wachlować.
  • Odpowiedz
@wezsepigulke: Co konkretnie mam analizować skoro wypisujesz same bzdury? Wyraźnie nie rozumiesz na czym polega problem w tym eksperymencie myślowym. Ta taśma to nie jest bieżnia którą przytoczyłeś. Ta taśma jest szczególnym rodzajem bieżni która dostosowuje się do prędkości kół. Jak popchniesz ową deskorolkę do przodu na bieżni to ona przekręci się natychmiast do tyłu tak, że deskorolka zostanie w spoczynku względem pomieszczenia. Jak popchniesz mocniej (czyli większa prędkość kół)
  • Odpowiedz