Wpis z mikrobloga

@mateyoo: Używaj funkcji odpowiedz, bo nie wiem, że do mnie piszesz.

Polka mała. Tyle, że z Ukrainy. Lwowianka. Dziadka sowieci trochę przetrzymali wśród białych niedźwiedzi i nie był w stanie wrócić.
@mateyoo: Tragedia. Ale mogło być gorzej. Za czterdzieści lat wygrzebiemy się z tego bagna. Liczę na wielki sojusz Polski, Ukrainy, Rumunii, Białorusi Węgier, Czech i kilku innych państw. Tyle, że większość z nas nie doczeka tego momentu, albo będzie już na tyle stara, że wszystko nam będzie za jedno.

Z drugiej strony mogło być lepiej: Koreańczycy czterdzieści lat temu zaczynali jako niepiśmienni rolnicy. Dziś to jeden z najbogatszych krajów i jedno
@Potocka:

akurat Korea Południowa to kraj(bez ważnych surowców naturalnych) który odniósł największy sukces gospodarczy w historii świata, w 1963r. była na poziomie przeciętnego państwa afrykańskiego a dziś dorównuje Japonii, Francji czy Wielkiej Brytanii

P.S. Ciekawostka dla wykopowiczów: Kraj ten wzbogacił się poprzez ogromny interwencjonizm gospodarczy który stosował dyktator koreański i niewiele gospodarka Korei miała wspólnego z wolnym rynkiem który jest na wykopie ubóstwiany.
@Potocka: Moglo byc gorzej? Nie wyobazam sobe gorzej. Obawiam sie ze nie informuja nas o tym co robia i do czego daza. Ja rowniez widze przyszlosc w takim sojuszu, co poniekad wydawalo mi sie byc realizowane za zycia L Kaczynskiego. Jest to mozliwe moim zdaniem, ale wczesniej nalezaloby odizolowac wszystkich ktorzy do tej pory mieli jakikolwiek udzial w zarzadzaniu panstwem. Taki sojusz jest nam potrzebny bo nawet gdybysmy nie chcieli, Rosja
@mateyoo @sekito20: Mogło być tak jak na Ukrainie. Połowa społeczeństwa mówi po rosyjsku. Korupcja większa niż gospodarka. Rosjanie otwarcie ingerują w wewnętrzne sprawy. Przez kilkaset lat Polacy i Ukraińcy żyli w jednym państwie. I pomimo, ze tera to jest dwa oddzielne narody to geny mówią co innego. Polaka od Ukraińca po genach odróżnić się za bardzo nie da. Jesteśmy jednym społeczeństwem. Tyle, że podzielonym. Właśnie tak jak Koreańczycy.

Zgadzam się z
@mateyoo @sekito20: Surowce naturalne nie decydują o bogactwie społeczeństwa. Tak myślę. Japończycy nie mają surowców. Koreańczycy Południowi nie mają. Szwajcarzy nie mają. I są bogaci. Bardzo bogaci.

Surowce ma Nigeria, Surowce ma Rosja, Surowce ma Kongo.

Bez sprawnego zarządzania wszystko da się zmarnować.

Największe bogactwo to ludzie: wykształceni, otwarci, myślący. Z bardzo dużą klasą średnią. Tacy wyrzuceni nawet na pustynię w trzydzieści lat zbudują bogate społeczeństwo i silne państwo. Silne siłą
@Potocka:

co do zakazu funkcji to masz rację ale to nierealne bo po pierwsze nie możesz ludzi nie oskarżonych o zbrodnie zabrać bierne prawo wyborcze, np. w Niemczech Kanclerzem został były nazista Kiesinger, więc wybór byłych aparatczyków to tylko nie Polski problem

Może i wiele wspólnego z Ukraińcami mamy ale bez przesady, mówimy innymi językami i na zachodniej Ukrainie wielbi się UPA(morderców Polaków) a na wschodzie tęskni się za CCCP

Akurat
@sekito20: Tak zrobili Norwegowie zaraz po wojnie. Kto za okupacji przez Niemcy współpracował z okupantem ten miał taki zakaz. CO więcej. Jego dzieci miały zakaz studiowania na uniwersytetach i musiały skończyć edukację na szkole zawodowej. A kolaboranci mieli też zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. I nikt tam się przeciwko takiemu prawu nie burzył. Teraz Norwegia jest bogata. I to nie tylko dlatego że mają gaz i ropę.

A w Polsce trzydzieści procent
@Potocka:

a czy to dzieci wina kim są jego rodzice?

przecież Ziobro, Dorn i Wildstein pochodzą z Komunistycznych rodzin są od lat uznawani za PiSwoców

Niklas Frank, Syn Zbrodniarza Hansa Franka rozlicza się ze zbrodniami swego ojca

Na Palikota większość głosowało bo po pierwsze ma dosyć wszechwładzy kościoła katolickiego a po drugie jest partią protestu

Niemcy już nie próbują, Rosja tak, Imperializm zazwyczaj kończy się z nastaniem demokracji (wyjątek USA)

czemu
@sekito20: Dzieci nie są winne, ale mogą korzystać z efektów przestępstwa. A tak nie ma takiej groźby.

Francja może i bogatsza, ale ludzie gorsi. Moi rodzice nie są bogaci więc musiałam chodzić do zwykłego liceum. Połowa klasy to muzułmanie. Resztę sobie dośpiewaj.

Na dziś koniec internetu. Jak chcesz jeszcze porozmawiać to jutro. Miłego wieczoru.