Wpis z mikrobloga

Motyw przewodni dzisiejszego podwieczorku to chłop i chłopskie wesele.

Chłop to przedziwna postać rodząca swoisty dysonans. Z jednej strony jak podaje Nosensopedia to "jednostka płci podobno męskiej, której atrybutami zdają się być brudne kalesony oraz widły", a więc kuriozum do pośmiania, ten któremu "słoma z butów wychodzi", "burak", ale jednocześnie używamy też nieco bardziej nobilitujących związków frazeologicznych z chłopem jak chociażby "chłopski rozum", który jest praktycznie synonimem zdrowego rozsądku. Zwykły, swojski chłop w oczach literatów, artystów, inteligencików jest raz kimś wobec którego można być panem, a raz jest tą pierwotną siłą, do której się tęskni i której się lęka.

[1]

"Chłop potęgą jest i basta" (Stanisław Wyspiański, Wesele, akt I, scena 24)

Ten cytat może być odczytywany dosłownie bez kontekstu, albo brany w cudzysłów jak w skeczach Kabaretu Olgi Lipińskiej. Te dwa podejścia jednocześnie to w mym odczuciu esencja flirtu inteligencji z chłopstwem ukazanym w Weselu, flirtu który trwa nadal.

[2]

Filmy narzucające się po wywołaniu Wyspiańskiego są aż nazbyt oczywiste, dziś polecam ten nowszy:

Wesele w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Twórcy chyba nie trzeba szczególnie przedstawiać, a sam film to przecież "jedna z najciekawszych polskich produkcji ostatnich lat".

http://www.youtube.com/watch?v=WY5NqsR82As

[3]

Do tego piosenka związana z filmem, "wieś niewymownie piękna i inspirująca/ woń krowiego łajna wszechogarniająca":

Tymon & Transistors - Wieś Jak Malowanie

[4]

By odejść nieco od inspiracji Wyspiańskim teraz komiks. Dziedzina sztuki szczególnie mi bliska. Jednak dziś zamiast wysublimowanej powieści graficznej, coś bardziej "dziecięcego", ale jednocześnie naszpikowanego aluzjami, odniesieniami i smaczkami.

Uderzo i Gościnny , Asterix u Belgów, "mała uroczystość ma miejsce w osadzie belgijskiej", jest to parafraza "Chłopskiego wesela" Bruegla.

http://lescarnets.info/sitestage2/ap/bruegel_asterix.jpg

[5]

I oryginał "Chłopskie wesele", obraz niderlandzkiego mistrza Pietera Bruegla, który zwany był „Chłopskim" nie bez powodu.

http://4.bp.blogspot.com/-NQKf0cIPmII/T1P2CYouWYI/AAAAAAAAAKI/PelL8lZhOCo/s1600/bruegel_chlopskie_wesele.JPG

#podwieczorekkulturalny #literatura #muzyka #kultura #sztuka #niderlandy #malarstwo #film #cytaty #chlop #asterix #wesele #wyspianski
antros - Motyw przewodni dzisiejszego podwieczorku to chłop i chłopskie wesele. 

Chł...

źródło: comment_TIp7BxSi7obfM6N5vVD495btSCwE9M4a.jpg

Pobierz
  • 4