Wpis z mikrobloga

Chce nauczyć się administrowania systemami na początek linux następnie windows.
Linuxa już mam co dalej? Jakie programy/usługi mam obczajać aby się w to wgłębiać. Z linuxa korzystam od jakiegoś czasu ale jakoś nigdy nie wgłębiałem się co tam siedzi pod maską a teraz mam chęć poznać go dobrze. Co mam robić? Co polecanie dla początkującego? Kolejnym krokiem jest programowanie, myślałem o Pythonie ale wcześniej poznać SQL i JS (html znam) co jeszcze warto na początek?
#linux #komputery #informatyka #systemyoperacyjne #windows #programowanie
  • 6
Naucz się tego, co Ci bedzie potrzebne, na początek wybierz sobie jakiś cel i zdołaj go zrealizować.

Powiedź sobie, chce postawić na początek własny blog na własnym serwerze.
Ok, teraz główka powinna ruszyć i rozwiązać ten problem.
Co potrzebujesz na serwerze? Możesz mi tutaj napisać, poprawię Cię.
@elWykopek: Nie mam kompletnie pojęcia w jaką tematykę chcesz iść, ale imo najpierw ogarnij kontenery, wirtualki i zarządzanie nimi (docker, systemd-nspawn, kvm, puppet itp. googluj).
Potem korzystając z tej wiedzy możesz sobie nastawiać serwerów, baz i co tam chcesz lokalnie. Przy okazji nieco ogarniesz kwestie sieciowe i zdalnego dostępu (głównie ssh, może vnc).
Polecam też zacząć zabawę od distra, które działa na systemd.
Polecam także porzucić gryzonia na rzecz klawiatury, to
@elWykopek: Kup sobie VPS-a (na lowendbox są czasami promocje 5$ na rok), pokonfiguruj sobie go przez ssh, ustaw sobie serwer www, vpn, pobaw się dns, bazami danych, co ci przyjdzie na myśl. Ogarnij sobie ip i routowanie, zaskakująco często się to przydaje.