Wpis z mikrobloga

Ciekawostka: Usterzenie motylkowe (usterzenie typu V) to konstrukcja usterzenia samolotu autorstwa Jerzego Rudlickiego opatentowana w 1930 roku.
W tym układzie statecznik poziomy ze sterami wysokości oraz pionowy ze sterem kierunku zastąpiono dwoma statecznikami z powierzchniami sterowymi ustawionymi do siebie pod kątem (stąd nawiązanie do litery V). Nazwa związana jest z podobieństwem do skrzydeł motyla. Stery poruszając się w tym samym kierunku bądź przeciwnym pełnią funkcję steru kierunku lub wysokości.
Wykorzystywane są powszechnie w samolotach typu stealth za sprawą faktu, że będąc ustawione pod kątem do pionu odbijają większość fal radarowych. Dodatkowo istotną zaletą jest niższa masa i mniejszy opór aerodynamiczny.
Na zdjęciu Lublin R-XIX wyposażony w usterzenie motylkowe, powstały w 1932 ze zmodyfikowanego prototypu samolotu Lublin R-XIII.
Sam Rudlicki wyemigrował po 1939 roku do USA, gdzie bardziej doceniono jego talent konstruktorski i tam dalej rozwijał swoją koncepcję.
#ciekawostkilotnicze #ciekawostki #lotnictwo
arctix - Ciekawostka: Usterzenie motylkowe (usterzenie typu V) to konstrukcja usterze...

źródło: comment_rt5Nuv5LyJur6nZIJv77UQyzSvz4sVqZ.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

będąc ustawione pod kątem do pionu odbijają większość fal radarowych


@arctix: A na wiki reszta zdania: ...w innym kierunku, niż odbiornik, przez co samolot jest trudniejszy do wykrycia przez radar

Lepiej kopiuj.
  • Odpowiedz
@echelon_: Ciekawostka ma być zwięzła, więc nie widzę powodu żeby się rozpisywać na siłę. A zaczerpnięcie informacji z wiki to jakaś ujma, że to musiałeś koniecznie zaznaczyć?
  • Odpowiedz