Wpis z mikrobloga

mirko biegacze, koksy, kolarze
Jakiś czas temu pisałem o moich problemach z kolanami o tutaj i tutaj
W piąteczek odbyłem wizytę u kolejnego ortopedy, który dokładniej obejrzał moje kolana oraz wyniki USG i RTG. Po chwili rozmowy i przywitaniu się kazał zdjąć spodnie i położyć się na kozetce. Popukał, pokręcił rzepką i jak mi #!$%@? w pewnym momencie przycisnął to myślałem że się zesram z bulu. Uradowany wynikiem macania powiedział - Panie Marcinie, masz pan boczne przyparcie rzepki.
Złożyło się na to kilka czynników - wysokie ustawienie rzepek, lekka szpotawość kolan, siedzący tryb życia oraz brak odpowiedniej mobilności Przysiadami na siłowni (oczywiście przy braku odpowiedniej techniki wynikającej z braku mobilności), bieganiem i rowerem tylko pogorszyłem sprawę. W zasadzie muszę się przyznać, że nigdy, ale to przenigdy się nie rozciągałem ponieważ uznawałem to za zbędny element treningu na rowerze jak i na siłowni. Tutaj chyba był mój największy błąd. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
To tyle jeśli chodzi o te smutniejsze wiadomości, teraz pora na te lepsze.
Operacja nie jest konieczna, ale muszę chodzić na rehabilitację jeśli chcę jeszcze uprawiać sport.
Jestem po pierwszych dwóch wizytach, fizykoterapeuta potwierdził diagnozę lekarza (pokazałem same wyniki badań USG i RTG, nie wspomniałem o wizycie u lekarza)
Składa się głównie z rozciągania mięśni czworogłowych, trójgłowych łydek, udowo-goleniowego, pasma biodrowego-lędzwiowego i biodrowo-piszczelowego, mięśni pośladków. Mam przepisane ok 20h rehabilitacji, z czego większość mogę tak naprawdę robić w domu. Gdy będę już odpowiednio rozciągnięty, dalsza rehabilitacja będzie polegała na wzmocnieniu mięśni oraz naprowadzeniu rzepki na właściwy tor. Dodatkowo zalecił okładanie kolan zmrożonym żelem zwanym potocznie "cold pak", które muszę przyznać że naprawdę działają i po tygodniu nie czuję aż takiego bólu jak poprzednio

#silownia #rower #bieganie #kolana
  • 11
@sharkslayer: czyli nic złego, ja miałem tydzień temu artroskopie i na szczęście więzadła mam całe. Już czuję poprawę chociaż jeszcze nogi do końca zginać nie mogę. Najgorsze jest to, że dwugłowy i łydka strasznie mi zmalały w tej nodze :///
@sharkslayer: Twoj post naklania mnie do wprowadzenia rozgrzewki przed kazda dluzsza jazda rowerem. Od okolo 2 tygodni czuje bol w kolanie po troche dluzszej jezdzie. Dzis dopiero przestawilem bloki w butach spd. Czuje ze jest lepiej ale to nie do konca to.
@jepek: z blokami spd trzeba mocno uważać a najlepiej wymienić na platformy z blokami. Sam ostatnio przestawiałem bloki, ponieważ podczas pedałowania chwiały mi się kolana w górnym położeniu. Jeśli mogę coś podpowiedzieć, to przesuń blok bliżej środka stopy lub minimalnie bliżej małych palców, stopa ma wtedy większe oparcie
@sharkslayer: Półtora roku temu zdiagnozowano u mnie chondromalację. Leczony byłem zastrzykami z kwasem hialuronowym przez ponad 8 miesięcy. Do dziś odczuwam ból w kolanie. Poszedłem do innego lekarza i pojutrze idę na artroskopię, zobaczymy, co tak naprawdę mi dolega.