Wpis z mikrobloga

Pomóżcie, siedzę już nad tym kolejną godzinę : /
Laptop mojej mamy ( samsung seria 3 ) nie posiada w zestawie nośnika z windowsem, klucz jest zapisany w pamięci UEFI a dane do odzyskania znajdują się na dysku twardym.. z tym, że przy zrobieniu kopii tych danych na pendrive nie da się zainstalować systemu na innym dysku twardym ( chcę zamontować SSD ), służy on do naprawy starego systemu a nie instalacji na nowym dysku. Jak zdobyć tę kopię windowsa, która znajduje się w pamięci laptopa żeby zrobić czystą instalację? Mam ściągać pirata?

#windows #windows8 #pytanie #informatyka #pcmasterrace
  • 23
@Aquoss: pierwsze, klucz dla 8.0 niestety nie działa z 8.1, więc czeka Cię aktualizacja, rozejrzyj się za wersją "all in one" (microsoft niestety nie udostępnia obrazów dla klientów OEMowych, raczej kieruje ich bezpośrednio do producentów lapka, znalezienie legitnej wersji pirata wydaje się dobrym rozwiązaniem)
pewnie, że się da, jestem przekonany że na stronach samsunga znajdziesz odpowiednie stery jak i resztę paści instalowanych domyślnie prze fabrykę, pozostaje pytanie, czy warto?
@Aquoss: Internet nie zawsze jest dobrym źródłem wiedzy, ale żeby ułatwić Ci życie wyprostuje kilka spraw. Po pierwsze - UEFI ma tą zaletę, że posiada zapisany klucz dla Windowsa. Ściągnij iso z wspominanego winclub.pl, zrób pendrive bootowalny i ruszaj z instalacją. Instalator w trakcie instalacji nawet nie wspomni nic o kluczy, odczyta sobie go z UEFI. Po drugie - ściągaj 8.1 klucze są w pełni zgodne, daje gwarancję, moja żona ma
@adriannno: Windowsa aktywować to można i bez klucza, a czy to jest zrobione jak należy to inna bajka.
@Aquoss: Instaluj ósemkę, oszczędzisz sobie ponownej instalacji systemu później albo problemów związanych z nieprawidłową aktywacją.
@Goglez: Logicznie pomyśl - w przypadku legalnych systemów i kluczy (tylko o legalnych mówimy teraz) Windows co jakiś czas weryfikuje legalność klucza/systemu. Instalujemy 8.0 klucz działa, wszystko cacy. Po jakimś czasie aktualizujemy do 8.1, Windows postanawia sprawdzić sobie legalność - i co nagle koniec pięknej bajki bo 8.1 mamy a klucz od 8.0 ? Doświadczenia trochę proponuje zdobyć ;)
@kamil150794: @Goglez: @adriannno: Niestety. Zainstalowałem windowsa 8, potem zrobiłem reset z recovery.. Pokazuje mi że aktywacja nieudana bo limit został wykorzystany.. Na drugim dysku jest aktywowany system, laptop jest ten sam. Co robić? Planuję zadzwonić jutro do MS.
@Aquoss oczywiście, że przy zmianie dysku nie zadziała. Klucz z UEFI zadziała tylko i wyłącznie na konfiguracji sprzętowej takiej jaka w momencie "budowy" laptopa była, włącznie chyba z numerami seryjnymi (chyba, tutaj nie mam pewności, dawno już wątku jakim jest UEFI nie zgłębiałem). MS poinformuje Cię, że licencja OEM jest tylko dla 1 konkretnej konfiguracji sprzętowej, nie wiem czy Samsung stosuje jeszcze jakieś dodatkowe zabezpieczenia, ale owszem doradzą Ci - kupno licencji,
@adriannno: Czyli muszę dzwonić do MS. Zmieniłem dysk na ssd i co teraz, mam kupować nowy klucz? Licencja oem obejmuje zmianę podzespołów włącznie z płytą główną. Czytałem na stronie.
@Aquoss: Niby na jakiej stronie wyczytałeś że licencja OEM obejmuje zmianę podzespołów? Jest to możliwe tylko w przypadku wymiany na taki sam element, jeśli np. płyta główna w PC padnie i kupisz drugą taką samą to owszem, przeniesienie jest możliwe. Ty nie kupiłeś takiego samego dysku niestety
@Aquoss: > Oczywiście Możliwe jest przeniesienie systemu operacyjnego w wersji OEM na inną płytę główną w przypadku jej uszkodzenia. Warunkiem koniecznym jest jednak to by płyta była wymieniona na taki sam model. Nie ma takiej możliwości, gdy użytkownik dokona zmiany płyty np. na nowszy model.

Źródło: Odpowiedź e-mail Microsoft.com

Mimo wszystko zadzwoń do nich i zasięgnij języka, mimo wszystko w tych licencjach czasami jest burdel, 10ka idzie i porządki już robią