Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki!

Po raz kolejny: nie przestajecie mnie zaskakiwać :) Jestem Wam wszystkim bardzo zobowiązany!

U mnie jest dzień trzeci konferencji w Stellenbosch, w RPA. Wczoraj miałem pierwszą mini-prezentację, dziś mam drugą (już za godzinę). Sala jest niemal pełna przedstawicieli przeróżnych projektów okołoastronomicznych. Najwięcej jest ludzi z instytucji organizujących konferencję - SALT, SAAO, - są też reprezentanci projektów ALMA, SKA, HESS, CTA, są ludzie z EUCLIDa i wielu innych z całego świata.

W chwili jak pisze ten tekst, Tania Garrigoux prezentuje swoją pracę w HESSie nad Gamma Ray Bursts (rozbłyskami gamma), o których pojawiło się kilka wpisów na mirko w przeciągu ostatnich dni.

W Stellenbosch pogoda wreszcie się poprawiła! Już nie leje, jest cieplej i nawet miejscami świeci ostre słońce. Dziś popołudniem mamy małe zwiedzanie okolicy. Oby pogoda była co najmniej taka dobra jak jest w tej chwili.

Niebo w południowej Afryce jest przedziwne dla obserwatora z północy. Słońce i Księżyc wędrują po północnej części nieba, gwiazdy górują na północy, gwiazdozbiory się "nie zgadzają" (bo te znane są do góry nogami), a jakby się sugerować wędrówką Słońca i zapomnieć że jest po północnej stronie, to można się zakręcić mieszając wschód z zachodem. Naprawdę, niebo poruszające się "z lewa na prawo" wymaga chwili zastanowienia ;).

Upolowałem już na zdjęciach Krzyż Południa. Jeśli pogoda pozwoli, w ciągu najbliższych nocy spróbuję ustrzelić Obłoki Magellana.

Gorące pozdrowienia!

Takie rzeczy tylko w #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
#ciekawostki #afryka #podroze #praca
A z racji konferencji, pozwolę sobie użyć #astronomia i #kosmos :)
Al_Ganonim - Hej Astromirki!

Po raz kolejny: nie przestajecie mnie zaskakiwać :) J...

źródło: comment_9mPDAB4AUN9POJzMlNOqSAcQvI2CSAAJ.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach