Wpis z mikrobloga

@karolburza: zbadaj kleszcza, nie baw się w badania krwii, w przypadku boreliozy występuje tak zwane okienko serologiczne, więc wynik może być fałszywie ujemny

Badanie kleszcza możesz wykonać za darmo dzięki fundacji bartek

co do WB, to nie prawda że jest to tylko potwierdzenie badania ELISA.
Badanie WB jest ponad dwukrotnie skuteczniejsze
  • Odpowiedz
@budzyn:
@wogule: jedno ma wyższą czułość, a drugie swoistość, więc się wzajemnie uzupełniają. Interpretowanie samego jednego jest bez sensu. W ogóle robienie tych badań bez objawów klinicznych jest bez sensu
  • Odpowiedz
@piotrrus: Opieram swoją wiedzę na to co wyczytałam w necie i ciągle trafiałam na info, że lepiej zrobić WB niż Elise. Poza tym, z tego co wiem, nie zawsze pojawiają się objawy kliniczne, borelioza może ujawnić się po wielu latach.
  • Odpowiedz
@wogule: widzisz, ja swojej wiedzy na ten temat nie opieram na rzeczach znalezionych w necie.
Jak już komuś tak bardzo zależy to niech idzie do lekarza. Może da receptę na jednorazową doksycykline p.o. Ale na bank robienie badań bez objawów klinicznych jest bez sensu. Samego wyniku w medycynie się nie leczy.
  • Odpowiedz
@mafiozorek: Kup nowa butelke i zobacz jak "musuje" otworz swoja ktora lezy w szafce pewnie 2 lata i porownaj.

Nawet nowa c---a daje a w procedura po skaleczeniu itp przez personel w szpitalu to przeplukiwanie woda i tego samego ucza na kursach pierwszej pomocy. Nie ma zadnego powodu do uzywania wody utlenionej
  • Odpowiedz
@piotrrus: A to nie dlatego, że tak jest po prostu taniej? Wysyłać na tańsze badanie i tylko jak są objawy. A jak z Elisy wyjdzie, że jest ok, mimo że jakieś tam objawy, np. grypopodobne, wystąpiły to kierujecie jeszcze na WB? Jeśli nie o kasę chodzi to ok, medycznych podręczników na oczy nie widziałam ;) a to raczej pewniejsza wiedza niż net.
  • Odpowiedz
@wogule: przede wszystkim chodzi o to, że wiele innych chorób może dawać dodatnie wyniki testów laboratoryjnych. Czyli ktoś Cie może długo faszerować antybiotykami, a Ty nawet nie miałaś kontaktu z kleszczem. Jeszcze raz podkreślam, że sam wynik nie daje prawa do rozpoznania boreliozy. Zawsze jest ważny kontekst kliniczny
  • Odpowiedz