Wpis z mikrobloga

Młodsi wykopowicze pewnie nie znają szczegółów tego (#gimbynieznajo), że w latach 90. działała w Polsce siatka organizacji gangsterskich zajmująca się całym spektrum działalności przestępczej - morderstwa, wymuszenia, kradzieże, haracze, porwania, przemyt, handel narkotykami. To o czym mówi #braun a mianowicie, że rządzą służby, mafie i loże to nie jest zwykłe stękanie oszołoma, ale stan faktyczny w tamtym okresie. Doskonałą robotę zrobili dziennikarze TVN i Polityki, przygotowując świetny serial dokumentalny na ten temat pt. Alfabet mafii. Właśnie zauważyłem, że został wrzucony na yt więc można sobie obejrzeć w weekend - szczególnie polecam odcinki z Masą.

Jak sam Masa mówił w jednym z wywiadów, oni byli "mafią trzepakową" i byli "za krótcy" na rywalizację ze służbami (UOP i #wsi) które zajmowały się przestępczością wyższego kalibru: handlem bronią i sprzętem wojskowym, defraudacjami na ogromną skalę itd. - oczywiście trzecim elementem układanki jest klasa polityczna, która musiała być naturalnie elementem tego systemu naczyń połączonych. Ale o tym boi się mówić nawet sam "Masa", bo wówczas nawet instytucja świadka koronnego nie jest w stanie go ochronić.

#mafia #lata90 #masa #przestepczosc #dokument
p.....k - Młodsi wykopowicze pewnie nie znają szczegółów tego (#gimbynieznajo), że w ...
  • 6
@k2Marko: Informacje na ten temat są dosyć szczątkowe, z wiadomych względów - a z resztą nawet nie wiem, bo głębiej nie szukałem. Jakiś czas temu było głośno o znikającym uzbrojeniu dla polskich jednostek w Afganistanie. Z tego co pamiętam, w grę wchodził zawsze bliski wschód - nawet Masa coś przebąkiwał o dostawach dla Syrii, ale to jeszcze lata 90. No i Bałkany, rzecz oczywista.