Wpis z mikrobloga

Uwazasz, ze aksjomaty, iz ludzie daza do okreslonych celow, albo, ze wola osiagnac ten cel szybciej niz pozniej sa bledne?


@Anien: Są tylko uogólnieniami, nieabsolutnie prawdziwymi. Dedukcja lub indukcja z takich nieścisłych twierdzeń jest jeszcze bardziej rozmyta.

One wrecz wynikaja z natury ludzkiej

Skąd wiesz jaka jest natura ludzka, prowadziłeś badania czy Ci się tak po prostu wydaje? Znowu ten magiczny "zdrowy rozsądek"? Takie ogólniki to moga być przy piwie
  • Odpowiedz
  • 3
@Epoche: Ekonomia to nauka spoleczna, a nie scisla. Uwazasz, ze aby zbudowac jakas teorie psychologiczna, trzeba eksperymentalnie przebadac kazdego czlowieka na ziemi? A wnioski opieram na obserwacjach i racjonalnym rozumowaniu, z ktorych pozniej buduje zalozenie a priori. Prakseologia jest mozliwa i wystepuje dzieki temu, ze jestesmy ludzmi i zyjemy w okreslonej rzeczywistosci
  • Odpowiedz
@Epoche:

Twierdzeniem a priori wg Hoppego nie jest twierdzenie w przypadku którego spełniona jest prosta zasada:


Poprawię tu sam siebie i nieco inaczej to ujmę.
Twierdzenie w przypadku którego spełniona jest zasada "there is nothing inherently impossible, inconceivable, or plain wrong in assuming the opposite" nie jest wg Hoppego twierdzeniem prawdziwym a priori ponieważ wymaga weryfikacji w oparciu o (często zmieniające się) dane.
  • Odpowiedz
@Anien:

A wnioski opieram na obserwacjach i racjonalnym rozumowaniu, z ktorych pozniej buduje zalozenie a priori.


Przepraszam, że co? Stary, to się nadaje pod #shitwykopsays, czego jednak zrobić nie mogę, bo jestem stroną w tej dyskusji. A priori to "z góry", "wyprzedzając fakty", "przed doświadczeniem". Nie przyjmujesz niczego a priori na podstawie obserwacji, ile by ich nie było.

  • Odpowiedz
A priori to "z góry", "wyprzedzając fakty", "przed doświadczeniem".


@shadowboxer:

Owszem, taka jest, że tak to ujmę klasyczna definicja - i tu pełna zgoda. Jednakże z zacytowanego przeze mnie fragmentu książki "Democracy: The God That Failed" wynika, że (być może tylko na jej potrzeby - nie jestem ekspertem od twórczości Hoppego) definiuje on to stwierdzenie nieco inaczej. Nawet tak proste i oczywiste stwierdzenia
  • Odpowiedz
@Spaceman_: Abstrahując od tego, że dziś ASE jest marginesem, to twierdzenie o jej małym znaczeniu w historii tylko podkreśla brak wiedzy Szumlewicza. ASE to nie tylko Mises i Rothbard ale także i Karl Menger, jeden ze współtwórców rewolucji marginalistycznej zupełnie zmieniającej pogląd na tę naukę. To też Israel Kirzner, jeden z pretendentów do nagrody Nobla z ekonomii. Z ASE bardzo mocno złączony był Joseph Schumpeter. ASE to też "debata socjalistyczna"
  • Odpowiedz
@Epoche: sorry za odkopywanie watku sprzed tygodnia, ale dodam na marginesie jedynie, ze Twoj wywod o matematyce niepotrzebnie wdaje sie w jej ontologiczna nature i efektywniej jest redukowac takie internetowe dyskusje metodologiczne tylko i wylacznie do popperowskiej falsyfikacji. to wulgaryzacja, ale optymalna, bo niezalezna od przestrzeni przedmiotu badan.

cala te dyskusje da sie zreszta zredukowac do sporu z kolem wiedenskim. :-) wydaje mi sie, ze to byl zreszta ten moment,
  • Odpowiedz