Wpis z mikrobloga

Zauważcie jaki był Dexter na początku serialu: zimny, dokładny, ostrożny. Na nikim oprócz siostry mu nie zależało. Wraz z kolejnymi sezonami wszystko ulegało zmianie: w ostatnich coraz mniej zabójstw a więcej troski o innych. Na końcu scena z drwalem-czyli porzucenie tych, których zdobywał przez te kilka lat dla wyższej idei patrząc z perspektywy mrocznego pasażera: zabijania. Nie mieliście wrażenia, jak w ostatniej scenie otworzył oczy, że rodzinny i troskliwy Dexter zniknął a
  • Odpowiedz
@KurtGodel: Powiedz mi po jaką cholerę tacy ludzie mieli by robić przez kilka lat serial z powtarzającym się scenariuszem odcinka? Rozumiem jakieś produkcje o lekarzach czy coś ale warto czasem spojrzeć z innej perspektywy. Zresztą nie będę się kłócił. Są pewnie ludzie którym kac wawa się podobała
  • Odpowiedz
@dextress: Zakończenie to wymysł zarządu stacji, który nie pozwolił twórcom uśmiercić Dextera, ponieważ rozważali możliwość ewentualnego spin-offu. Hajs się musi zgadzać, a że przy okazji zakpili sobie z widzów, to akurat mało ich obchodziło.
  • Odpowiedz
@dextress: oj, właśnie HIMYM. Dobrze, że mi to przypomniałeś, ciężko byłoby wybrać gorsze zakończenie :) Poziom tego serialu w ostatnim sezonie był już tak niski, że ja niczego dobrego się po tym zakończeniu nie spodziewałem. Trudno było po prostu już z tego wybrnąć, ale zdecydowanie wolałbym, żeby zginął na krześle.
  • Odpowiedz
@dextress: Ale taka jest niestety prawda, w zakończeniu nie ma drugiego dna. Twórcy od początku planowali uśmiercić Dextera, jednak Showtime wymusiło zmiany w scenariuszu, bo serial generował największą liczbę subskrybentów, więc ostatecznie pozostawiono furtkę dla ewentualnej kontynuacji.
  • Odpowiedz
@dextress: ale zdajesz sobie sprawę, że jak sprowadzasz coś do "metafory" i twierdzisz, że ma jakąś symbolikę to musisz to w miarę rzeczowo udowodnić? Jaka jest niby symbolika zostania drwalem przez seryjnego morderce, który ukrywał się przez kilka lat pracując dla policji? Co KONKRETNIE symbolizuje rąbanie drewna w kontekście całego serialu? Nie potrafisz udzielić na to odpowiedzi tylko rzucasz ogólnikami typu "NO ON BYŁ ZŁY POTEM TROCHE DOBRY, BYŁA PRZEMIANA I
  • Odpowiedz
@KurtGodel: w teorii literatury (ale łatwo można to rozszerzyć do teorii studiów kulturoznawczych) istnieje pojęcie intentional fallacy, które opisuje problem nadawania tekstom znaczeń związanych z intencjami autora; nie istnieje jedna prawidłowa interpretacja utworu, a zamierzenia autora są drugorzędne wobec interpretacji czytelnika.
Nazywanie głupim innego interpretowania zakończenia (nawet jeżeli neguje zamierzenia autorów, czy stacji, którzy chcieli zostawić sobie furtkę) wydaję mi się nieuzasadnione.
  • Odpowiedz