Wpis z mikrobloga

@Kelemele: nie jestem mocny into matematyka. oglądam to jako ciekawostkę i sam nie potrafię tego zrozumieć, a tym bardziej nie podejmę się tłumaczenia tego.
kurcze, chciałbym ci opowiedzieć, o tym, ale kurde... chyba jestem na to za mało kumaty ( ͡° ʖ̯ ͡°)

zacznij oglądać, jak czegoś nie zrozumiesz to pewnie jakiegoś matematycznego określenia. sam nie wszystko rozumiem co on mówi. bardziej skupiam się na samych obliczeniach,
@Kelemele: @woyteczek: takie prostsze wyjaśnienie

założenie:

S1 = 1-1+1-1+1-1+1-1+... = 1/2

Co jest tak na logikę prawdziwe, a istnieje dowód matematyczny, że to jest prawda
No bo masz albo 1, albo 0 zależy gdzie się zatrzymasz więc tak jakby średnio to 1/2

Skoro mamy to założenie i uznajemy je za prawdę musimy się dowiedzieć ile wynosi S2

S2 = 1-2+3-4+5-...

robimy tak

S2 + S2

które zapiszę tak jak dodawanie
@grzegorz-zielinski:
oglądam film do końca. dopiero, kiedy drugi matematyk (około 16 minuty filmu) zaczął tłumaczyć funkcję Z i proces analityczny chyba coś więcej zrozumiałem.
wydaje mi się, że
n^-Z kiedy Z > 1
liczba n staje się coraz mniejsza, a suma wszystkich n daje -1/12.

dobrze myślę?
@woyteczek: liczba n staje się mniejsza dla Z > 1, ale ta konkretna suma S = 1+2+3+4+5...
Jest to funkcja dzeta Riemanna dla Z = -1

Nie umiem ci wyjaśnić w jaki sposób dojść, ale tam bym szukał

http://pl.wikipedia.org/wiki/Funkcja_dzeta_Riemanna

i w źródłach masz dużo rzeczy.

A co do odniesień do fizyki - on mówi o konkretnym przykładzie omawiania teorii strun, gdzie występuje ta suma S.

Nie jestem ani fizykiem ani matematykiem
"ściema" wchodzi na początku.
wzór na sumę ciągu 1 + x + x^2 + x^3+... = 1/(1-x) jest prawdziwy nie dla x<1 a dla |x| <1
wstawiając do niego x=-1 dostaniemy
1-1+1-1+1-1+... = 1/2
równie dobrze można udowodnić że ta suma jest równa 0, 1, 58, pi albo pierwiastek z 7, i będzie to tak samo prawdziwe (tak samo fałszywe)

a dlatego ściema w cudzysłowie bo ten wynik jest faktycznie przydatny i