Wpis z mikrobloga

Pytanie z dziedziny medycyny, używek i wapowania. Czy jest możliwość że nikotyna podwyższa aminotransferazę alaninową (ALT/Alat)? Ciężko mi znaleźć konkretne informacje w tym temacie ale jakieś delikatne przesłanki na to wskazują. Czasem wyjdzie mi że spalę dziennie 5ml liquidu samogonu 3,5mg/ml co daje 17,5mg nikotyny, więc około odpowiednik 30 fajek. Ma ktoś informacje albo może wypowiedzieć się na podstawie własnej wiedzy jak na takie ilości reaguje wątroba?
#epapieros #epapierosy #wapujzwykopem #mojliquid #medycyna #farmacja #lekarz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@megacwok: Może trochę przesadziłem ale przecież to łatwo policzyć. Załóżmy że palisz 12ml dziennie liquidu o mocy 6mg. Dziennie masz 72mg nikotyny. Jeden papieros może mieć około 0,3mg (wiki: natomiast w dymie papierosowym rzędu 0,2–1 mg/papieros). Na logikę wychodzi że spaliłbyś ~240 słabych fajek O.o
  • Odpowiedz
@templlar: po pierwsze, z vapowania się wchłania max 1/3 nikotyny. Tak więc jak już to nie 30, a 10 ;)

Druga sprawa to zapomniałeś o wszystkich c-------h substancjach w dymie tytoniowym, tak więc nie ma co porównywać.
  • Odpowiedz
@Lanc: tak w ogóle to ciężko to policzyć, bo to zależy od wielu czynników. chociażby wentylacji i sposobu zaciągania się. poza tym nikotyna w e-papierosach nie kopie tak jak ta w papierosach, bo w e-fajkach nie ma inhibitora MAO, który by jej na to pozwalał. poza tym jest cała masa innych substancji, które mają właściwości psychoaktywne, a składają się na dym papierosowy.
  • Odpowiedz