Wpis z mikrobloga

Jak niektórzy wiedzą, Android to Linux - ale taki komórkowy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziś mam dla was jeden z 4 części (planowanych) poradnika jak na Androidzie odpalić prawdziwego Linuksa (z komputerów).

http://pingwinek.net/tekst/androidowy-poradnik-debian-na-androidzie
Zachęcam też do czytania mojej strony - pingwinek.net, szczególnie jak ktoś jest fanem Linuksa

W następnych częściach - instalacja innych systemów niż Debian (Ubuntu, Kali, Arch), testowanie VNC / X11 i różne przydatne i fajne hacki dla telefonów (np. drukowanie przez telefon :D)


#android #pingwineknet #linux
  • 19
@fervi: Czy ja wiem, sporo narzędzie linuksowych których znajdziesz w standardowych dystrybucjach są i w androidzie. Tak samo masz dostęp do terminala, roota lub nie (zależy). Wiele telefonów operuje na systemach z rodziny ext więc co jeszcze musi być by Android pozostał Linuksem?
@sylwke3100: Zależy od definicji Linuksa :D
Jest Kernel, Android ma chyba własne aplikacje podstawowe (Busybox jest dodatkiem, a nie obowiązkiem), własny Init. No niby Linux, ale nie taki "komputerowy"
@sylwke3100: Bo można się zastanowić czy posiadanie Kernela Linuksa czyni systemem Linuksowym. No niby tak, ale nikt na Kernelu nie działa, a na aplikacjach, które się diametralnie różnią
@sylwke3100: Właśnie o nich mówię. Większość z nich została napisana przez Google'a (czy tam AOSP, jednak nie oszukujmy się, że najwięcej to Google ma tam do powiedzenia), np. Blink, Surface Manager czy NuPlayer.
@sylwke3100: Dodatkowo to, że możesz wpisać "whoami" w Androidzie nie jest spowodowane tym, że to whoami jest, bo nie musi być :D
Busybox w Androidzie zazwyczaj jest dostarczany przy rootowaniu systemu
@bloo90: Powiem ci, że był konkurs raz i wygrałem Lenovo Yoga
Powiem ci, że tak słabego tabletu nie widziałem. Dobra, trzyma do 40h, ale kurde ... mój telefon jest wydajniejszy o wiele, a używany z 2012 roku
@fervi: Debilizmem jest to, że Android z nakładkami od producentów strasznie przymula, i telefon za 400-500 zł chodzi bardzo powoli po tygodniu działania. Czytałem dziś, że jakaś firma wypuszcza taniochy z czystym Androidem, to może jest jakaś nadzieja (choć z drugiej strony, to dlaczego dopiero teraz?!). A tanie telefony z WP chodzą szybko, choć ich wadami są kiepskie wyświetlacze na przykład (no, ale cena nie bierze się znikąd...) . Odchodzę od