Wpis z mikrobloga

7 544 - 1 = 7 543

Tytuł: Pan raczy żartować, panie Feynman!". Przypadki ciekawego człowieka
Autor: Richard Phillips Feynman
Gatunek: autobiografia
★★★★★★★★★

Książki obserwującym tag chyba nie trzeba przestawiać, pojawiała się już tutaj niejednokrotnie. A najkrótszym jej opisem jest: książka zawierająca wiele przygód i anegdotek z życia Feynmana - fizyka noblisty, człowieka zainteresowanego światem, chcącego poznawać wiele dziedzin.

Wspomnę tylko o dwóch rzeczach, jako że mamy niedługo wybory prezydenckie, gdzieś w głowie miałem myśl "A jakie Feynman miał poglądy polityczne", z dużo w tej książce o tym nie znajdziemy, ale kilka rzeczy można wychwycić: jest wrogiem monarchii, jak napisał "ojciec wychował mnie na wroga monarchii i wszelkiej celebry", w wielu miejscach krytykował rząd i ogólnie tworzone przez nich zasady, nie podobały mu się i wielokrotnie swoimi czynami próbował kpić z bezsensownych jego zdaniem zasad. Co do kwestii społecznych był dosyć otwarty, myślę że jakbyśmy mieli go zamknąć w jakimś nurcie politycznym byłby to jakieś rodzaj liberalizmu (w tradycji europejskiej).

Drugą rzeczą o której wspomnę jest sam koniec książki. Feynman rozwodzi się tam nad tematem rzetelności w nauce, podaje różne przykłady jak naukowcy czasami z tą rzetelnością się mijają. Jest to dzisiaj też ważny temat, aby zwracać na to uwagę, czy badania przeprowadzane przez naukowców są rzetelne,gdyż coraz częściej próbują z nich korzystać politycy, a tam gdzie swoje ręce pchają politycy, tam zawsze coś się popsuje.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/38067/pan-raczy-zartowac-panie-feynman-przypadki-ciekawego-czlowieka

#bookmeter #czytajzwykopem #bookchallenge 13/52 #wd34ko0ksiazki
w.....0 - 7 544 - 1 = 7 543

Tytuł: Pan raczy żartować, panie Feynman!". Przypadki ...

źródło: comment_1AYyRJPoKVh4zcxE9bIh4dulkNTvRf2t.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz