Wpis z mikrobloga

oj, dzieje się... *klik*

Chyba to nie koniec najdziwniejszych dinozaurów świata w tym roku (a nawet w tym tygodniu) - oto Yi qi - latający teropod (maniraptor) z Chin, u którego odkryto zachowaną tkankę skórną między przednimi kończynami (i palcami a kostnym wyrostkiem na nadgarstku) - jak u nietoperzy czy pterozaurów. Jest krewniakiem takich form jak Epidexipteryx czy Scansoriopteryx, zaliczane wspólnie do Scanoriopterygidae. Artykuł z opisem tego zwierzęcia pojawił się dosłownie przed chwilą w magazynie Nature.

Póki co - anglojęzyczna notka prasowa, z rekonstrukcją tego zwierzęcia. Jak otrząsnę się ze zdumienia, spróbuję napisać więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Osoby, które narzekały na brak nowych dinozaurów w 2015 roku mogą po tym tygodniu czuć się całkowicie spełnione.

Publikacja w Nature:
http://www.nature.com/nature/journal/vaop/ncurrent/full/nature14423.html

Notatka prasowa (j. ang.):
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-3061003/Weird-dinobat-discovered-China-Dinosaur-wings-like-BAT-reveal-clues-origin-flight.html

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Newsy z wyprzedzeniem pojawiają się na Facebooku; 1 lajk = 1 wykopany dinozaur

Bądź na bieżąco; obserwuj tag #paleontologiaboners - ciekawostki, nowości, ilustracje ze świata prehistorii; jednym słowem - Nowości z Przeszłości ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chcesz dołączyć do/odejść ze spam-listy? daj znać w komentarzu!


Crazy_Dino - oj, dzieje się... *klik*

Chyba to nie koniec najdziwniejszych dinozau...

źródło: comment_CjdyBPpo0GOhylFWl4RllwKiKNKPmeBc.jpg

Pobierz
  • 9
@FireDash: DNA nie zachowuje się w stanie kopalnym (co innego mamuty znajdywane w zmarzlinach syberyjskich sprzed kilku tysięcy lat, a co innego dinozaury sprzed kilkudziesięciu-kilkuset milionów lat). Obecnie są zespoły amerykańskich naukowców, którzy próbują wyizolować białka z kości dinozaurów, jednak nie wydaje się, żeby ich wyniki wywróciły naszą wiedzę do góry nogami.

Z kolei tkanki miękkie czasami zachowuje się w zapisie kopalnym - jak na przykład w powyższym znalezisku - odciski
@lestito: nie znam ptaków z błonami lotnymi jak u nietoperzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

tak czy inaczej, kwestia postawienia granicy między ptakami a dinozaurami jest mniej lub bardziej arbitralna, tak czy inaczej - skansoriopterygidy (w tym i Yi) bywały niekiedy uznawane za ptaki, a innym razem za ich bliskich kuzynów, czy kuzynów ptasich przodków. Wszystko zależy od cech budowy, na których dany zespół badawczy się skupi.
@Crazy_Dino: Dlatego naukowcy chcą oddzielić wszystkie gady stałocieplne od gadów i połączyć je z ptakami w nową grupę. Póki co nie wiadomo kiedy gady stały się stałocieplne. Na pewno długo przed dinozaurami bo pterozaury również były stałocieplne. Całkiem możliwe, że stałocieplność powstała jeszcze u wspólnego przodka synapsydów i disapsydów. Mało tego, coraz więcej wskazuje też na to, że pióra nie wyewoluowały z łusek, lecz z włosów które to posiadały pterozaury, czy