Wpis z mikrobloga

Astromirki,
Podczas wczorajszych obserwacji pokazano mi piękny filmik. Śmiało mogę stwierdzić, że jest jednym z najlepszych, jakie ostatnio widziałem. Film trwa dwie minuty i w całości składa się ze zdjęć wykonanych podczas misji Voyager oraz Cassini. Bardzo, bardzo dobra rzecz. Gorąco zachęcam do oglądania.

To nie są animacje komputerowe. To są rzeczywiste zdjęcia. Wy też możecie je pobrać z bazy NASA.
#astronomia #kosmos #voyager #cassini #film #kosmicznaperspektywa
  • 12
@RottenKitten: Zanim wydasz jakąkolwiek kasę, zerknij przez teleskop/lornetę u znajomego lub gdzieś w przydomowym obserwatorium. Obraz z podwórkowego teleskopu różni się drastycznie od tego, czego się można spodziewać patrząc na zdjęcia z Hubble'a lub Cassini :). Tak tylko mówię, żebyś dokonał wyborów świadomie :)
@RottenKitten: teraz dopiero zauważyłem, że mogłem wprowadzić Cię w błąd. Napisałem:

Nikt nie powiedział, że płaszczyzny orbitalne księżyców i pierścienia muszą się pokrywać lub być sobie równoległe. Niektóre księżyce przebijają pierścień Saturna w częstotliwością raz na kilkanaście lat.


Niepotrzebnie napisałem o płaszczyźnie orbitalnej. Ruch tego księżyca odbywa się radialnie, a nie prostopadle do płaszczyzny dysku. To muśnięcie nie jest "podleceniem z dołu", ale widokiem z góry na księżyc zbliżający się do