Wpis z mikrobloga

Parę pytań dla wyjadaczy serii. Sam określam siebie jako gracza który już nie jest newbie ale nie powiem żebym ogarniał wszystko. Pewnie pytania były zadawane ale, wiadomo, tagi popsute.
1) Które cywilizacje są najlepsze do zwycięstwa dyplomatycznego i kulturowego? Jak grać aby ten cel osiągnąć?
2) Jaka jest wasza ulubiona cywilizacja? Mi dużo frajdy sprawia granie Niemcami. Specjalnie sobie odgrodziłem miastami ziemię niczyją(nie ma tam zasobów) której nie zajmą mi inni gracze i hoduję tam barbarzyńców, przez to prawie nie muszę kupować jednostek ( ͡° ͜ʖ ͡°). Polska też jest w porządku(Husaria która przesuwa jednostki <3), Szoszoni na początku dzięki świetnym zwiadowcom i dużym terenom wokół miasta dają dużą przewagę przez co gra później idzie dużo łatwiej.
3) Na jakiej zasadzie powstają wielcy ludzie? Dlaczego mam np. od groma wielkich inżynierów a nie pojawiają mi się wielcy naukowcy?
4) Jest jakiś poradnik godny polecenia? Może mi coś umknęło przy czytaniu porad z gry i mam jakieś braki wiedzy o których nie wiem. Może być w wersji angielskiej, wideo albo tekst.
#civilization5 #civ5
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

3) Na jakiej zasadzie powstają wielcy ludzie? Dlaczego mam np. od groma wielkich inżynierów a nie pojawiają mi się wielcy naukowcy?


@appylan: Głównie z cudów i specjalistów siedzących w budynkach. Wejdź w ekran miasta i tam po prawej masz paski postępu wielkich ludzi i zarządzanie specjalistami.
  • Odpowiedz
@appylan:
ad 1. imo Polska (darmowy ustrój co epokę, co daje 5 czy 6 darmowych ustrojów na całą grę), a poza tym każda cywilizacja. Nie wolno przesadzać z ilością miast, w pierwszej kolejności wybrać z ustrojów te, które dają bonus do kultury w stolicy i za jakiś budynek bodajże. Istotne są też cudy (jakieś w epoce nowożytnej) które o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent zmniejszają koszt kolejnych ustrojów.

ad2. Każdą mi się przyjemnie gra, jeśli są dopasowani do mapki. Np lubię tę cywilizację co ma bonus do pól wybrzeży i posągów na wybrzeży na mapach typu archipelag, Rzymian na dużych kontynentach itp. Jeśli chodzi o klimat to lubię te oldskulowe, bliskowschodnie cywilizacje (Babilon, Sumer itp).

ad3. Budynki i cuda w mieście generują punkty wielkich ludzi, przy czym chyba muszą być obsadzone - np. obsadzenie unwersytetu obywatelami generuje punkty
  • Odpowiedz
@appylan:
1) Dyplomatycznie chyba Grecja, albo Wenecja. Kultura Brazylia (ale kulturowe zwycięstwo jest dość skomplikowane)
2) Nie grałem żadną civką 2 razy. Persja jest super chitzen itza + universall suffage i właściwie bez przerwy masz golden age. Holandia za poldery xD Polska za łatwa, Husaria wymiata tak bardzo że aż bawiłem się w sobieskiego i pomagałem sąsiadom pozbywać się przeciwników.
3) Miej mało miast ale dużych i miej zajęte sloty
  • Odpowiedz
Polska za łatwa, Husaria wymiata tak bardzo że aż bawiłem się w sobieskiego i pomagałem sąsiadom pozbywać się przeciwników.


@I_feel_fine: XD
Właśnie miałem spróbować Grekami. Rozumiem że najlepiej szybko zrobić drzewko mecenatu i unikać agresywnych wojen? Zawsze miałem ten problem że w jak grałem na dominację to po pierwszej wygranej wojnie gracze odcinali mnie embargami na moje zasoby i ogólnie byłem ich jedyną drzazgą w oku. Jest jakiś sposób aby
  • Odpowiedz
@appylan: 1. Dyplomatyczne - wszystkie te, które mają bonusy do złota (Wenecja, Maroko, Portugalia) lub do wpływów w CS (Grecja), kulturowe - te co mają bonusy do turystyki (Brazylia, Francja).
2. Najlepiej i najłatwiej się gra topowymi cywilizacjami - Polską, Babilonem, Koreą, Inkami, Szoszonami etc.
3. Obsadzasz sloty specjalistów w budynkach odpowiedniego typu - budynki naukowe generują pkt wielkich naukowców, budynki produkcyjne inżynierów, budynki związane ze złotem kupców, gildie muzyków/artystów/pisarzy.
  • Odpowiedz
@appylan:
Odblokuj mecenat i staraj się mieć w okresie wyboru gospodarza Światowego Kongresu jak najwięcej sojuszniczych państw-miast. Za wszelką cenę bądź gospodarzem. Będziesz miał dodatkowych delegatów i możliwość zgłaszania rezolucji. Później zabawa ze szpiegami, embarga, którymi można mocno komuś zaszkodzić, no ale to wszystko wiesz :)
  • Odpowiedz
@appylan: jeszcze są takie rozmaite drobne sztuczki w czasie gry (ale też pewnie je znasz) które dają nieoczekiwane bonusy. Np. ja gram teraz z ziomkiem, który się nastawił kulturowo, a mi w sumie ze względu na agresywnych sąsiadów przypadła rola militarysty. Mieliśmy ustawione w opcjach "hordy barbarzyńców", czy jakoś tak, ale trik działa i bez tego. W ustrojach militarnych doszedłem do tego, który daje punkty kultury za zniszczonych barbów. Na
  • Odpowiedz
@jankotron: To zdaje egzamin tylko przy "hordach barbarzyńców", przy normalnej ich ilości wpływy kultury z ich zabijania są pomijalnie małe. Generalnie całe drzewko honoru jest dosyć słabe i nie ma sensu w nie inwestować, nawet jak się gra na dominację.
  • Odpowiedz