Wpis z mikrobloga

Potrzebuje napisać prezentacje z polaka a jestem słaby z polaka. Wiem mniej więcej kilku zdaniowo co napisać ale chciałbym się lepiej rozeznać w temacie, poszerzyć horyzont myślowy. Bo na pewno można napisać coś więcej niż to co myślę. Potrzebuję napisać o wizjach przyszłości książki "Nowy wspaniały świat" Huxleya. Jakieś miejsca w sieci znacie gdzie mogę zaczerpnąć takiej wiedzy?
#jezykpolski #pytanie #maturaustnazpolskiego #matura #ksiazki
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fenix7557: Myślę, że lepiej przejść się do biblioteki uniwersytetu, jeśli mieszkasz w dużym mieście. Jeśli koniecznie Internet, to unikaj stron typu ściąga.pl, bo ich content tworzą barany.
  • Odpowiedz
@ripp1337: Na czym ma polegać ta analiza w maturze ustnej? Nie jestem humanistą i nie wiem jak to ugryźć. Przeczytałem cała książkę. I co tu jest do analizy?

Mogę napisać, że wizje przyszłości w tej książce są ukazane w taki i taki sposób, używa się metod biologicznych do takich i takich celów, mogę opisać jak to funkcjonuje. Dodać, że musieli się w tym świecie pozbyć takich rzeczy jak kultura, nauka,
  • Odpowiedz
@fenix7557: Analiza tekstu literackiego może polegać na wielu różnych rzeczach. Proponuję, żebyś skupił się na odniesieniu wizji Huxleya, która ma już swoje lata, do czasów współczesnych i tego, jak my (naukowcy, myśliciele, politycy i zwykli ludzie) wyobrażamy sobie przyszłość z naszej perspektywy. Dodatkowo możesz odnieść się do innych dzieł literackich czy filmowych. Proponuję też odniesienie do pojęć utopii i antyutopii.
  • Odpowiedz
@ripp1337: Ok, mogę się odnieść do świata RL, którego nie mam w bibliografii (no ale to oczywiste). A odnieść się do innych dzieł literackich, filmowych - ale tylko tych co mam w bibliografii? Chyba nie mogę się odnieść z książki A którą mam w bibliografii do filmu B którego nie mam?
  • Odpowiedz
@fenix7557: Wg mnie nie ma żadnego problemu. Literatura podmiotu to dzieło, które analizujesz. To, że odnosisz się do innych tekstów kultury, w niczym nie szkodzi. Możesz też poszerzyć bibliografię.
  • Odpowiedz
@fenix7557: W takim razie nie ma sensu opierać prezentacji na takim porównaniu. Właściwie to w ogóle odpuściłbym sobie wspominanie "1984", chyba że zupełnie na marginesie, bo ta książka powstała później od "Nowego wspaniałego świata", więc nie miała żadnego wpływu na powieść Huxleya.

Myślę jednak, że tezy z obrazka bronią się same, nawet bez porównywania z Orwellem.
  • Odpowiedz