Wpis z mikrobloga

Nie bardzo się znam na sprzęcie serwerowym. Potrzebujemy serwer do firmy, który za zadanie ma obsługę programu spedycyjnego SpedtransSQL (korzysta z SQL Server 2005 Express Edition SP4). Akurat w zastosowaniach serwerowych się nie orientuje, informatyk, który nas obsługuje zaproponował coś takiego. No i moje pytanie jest, czy taki sprzęt będzie odpowiedni? Wydaje mi się że trochę mało RAMu?

#komputery #informatyka
  • 25
@premier: dlatego pytam na mirko, bo z tego co widzę niekiedy walą fuszerę. W sumie nie jest to super wymagający program - teraz działa na padace, ale właśnie boimy się że wszystko #!$%@? zaraz. Czego powinnam szukać?
@Konkol: jak chcesz tanio to szukaj używanych ale serwerów. A jak baza danych nie jest szczególnie wielka (500+ GB i rośnie) to możesz używać SSD, sporo by poprawiło wydajność oraz bezawaryjność.
Żeby mieć spokój to zwielokrotnione dyski SAS-owe lub SCSI ze sprzętowym RAID-em. Z uwagi na specyfikę to pewnie będzie coś RACK-u. RAM i proc wedle wymagań softu.
@premier: aż tak dużo nie potrzebujemy serwer to może dużo powiedziane - no ale jak nazwać to inaczej nie wiem.

@list86: baza danych jest jeszcze mniejsza niż tyle ile powiedziałeś, szacuje na 100GB, nie ma szans więcej. Komputer ma obsługiwać tylko i wyłącznie ten program sprawnie nic innego.
@Konkol: Płacz zwykle zaczyna się, jak trzeba dane odzyskiwać. Produkcyjna baza +100GB bez sensownej macierzy i bez backupów to jak jazda autostradą z Vmax z zawiązanymi oczami. Żeby potem nie było, że nie ostrzegali.
@Bandian: dziękuję za taką odpowiedź - sprawdziłam objętość bazy danych która jest nam absolutnie potrzebna to 2GB, a tu mi z szafami wyskakują. Da się coś zrobić żeby SQL Express obsługiwał więcej pamięci? Teraz przy nowych wersjach program do spedycji trochę przymula mam wrażenie.
@Konkol: Niestety nie, mozesz ew. postawic testowy serwer na licencji evaluation typu Standard (darmowej, do wyprobowania przez 180 dni) i zobaczyc czy przyspieszy to dzialanie aplikacji, ale watpie. Watpie zeby to generowalo tyle zapytan do bazy ale z tym juz zdalnie Ci nie pomoge. Musial by ktos zrobic analize co "przymula" (siec, serwer, aplikacja sama w sobie itp)
@Bandian: zapytań jest mało, korzystają z tego max 3 osoby. Być może wina samej aplikacji to istny kombajn, korzystamy może z 50% możliwości, dziękuję jeszcze raz za pomoc. Kompa do gier poskładam tutaj leżę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
cy tacy specjalisci a ch*ja sie znacie lol

SQL express obsluguje do 1GB RAM (p


@Bandian: Nie wiem cumplu czy zwróciłeś uwagę, że moje rady krążyły w okolicy macierzy dyskowej. RAM i proc napisałem wg. wymagań softu. Jeżeli zalecasz kupno takiej padaki pod coś co ma służyć 24h to wybacz, ale sam się ch*ja znasz... ( ͡ ͜ʖ ͡)
@Konkol: @Bandian: @premier: To ja może wtrącę 3 grosze. Ograniczenia SQL Express są nie do obejścia, wynikają z licencji (darmowa wersja).
Sugeruję zapytać producenta oprogramowania, czy nie ma wersji MS SQL Runtime/ Restricted - jest to pełna wersja przeznaczona do użytku tylko z danym oprogramowaniem.

Co do sprzętu, to darowałbym sobie proponowany komputer. To mała obudowa do której problemem będzie dorzucenie nawet drugiego dysku na backup. O RAID nawet
@premier: Gosciu ty zalecasz dyski SSD czy wogole robienie RAID dla jakiejs smiesznej bazy ktora nie wymaga HA, backupowac mozna na taniego NASa.

@botul: proponujecie kobiecinie serwer rackowy, do obslugi zadan z ktorymi pierwszy lepszy desktop sobie da rade. SBSa juz nie ma, teraz jest Windows Essentials, ale tez nie polecam.
@Konkol: Na kiedy musisz kupić ten sprzęt? To sprawa ASAP/"na wczoraj"?

Naprawdę proponuję szukać poleasingowych serwerów. Za 1000-1500 cebulionów można kupić coś sensownego.
Taki sprzęt to przede wszystkim solidność i trwałość. Inne dyski twarde, kontrolery RAID, to wszystko podnosi znacznie bezpieczeństwo jak i wydajność.
To gówno zaproponowane w linku można co najwyżej dać księgowej na biurko, żeby na tym pracowała.

Rozumiem kwestię małej firmy/kilku osób, ale od tego są też specjalne
@botul: szafy nie mamy ( ͡° ͜ʖ ͡°) największy problem jest z tym, że u nas z racji ogrzewania jakie mamy bardzo się kurzy, teraźniejszy serwer niekiedy odlatuje w powietrze z racji przyjętego kurzu do siebie i też się właśnie obawiam że w takiej małej obudowie wszystko będzie się grzać, już nie chodzi o miejsce. Teraz się już zgubiłam czego mam szukać. Super sprzętu nie potrzebujemy, ale
@Bandian: Znajdź fragment w którym choćby napominam o SSD. Baza +100 GB nie jest już śmieszną bazą. Oczywiście backup na budżetowym NAS-ie jest lepszy od braku backupu i tego nie kwestionuję. Z opisu softu producenta, wcale nie wynika, że nie będzie potrzebna polityka HA. Nie zamierzam już się więcej udzielać w tym wątku. Napisałem co zalecam i jakie są zagrożenia wykorzystania polecanego sprzętu.
@Bandian: Rack to dla nas za dużo serio - obecnie nasza baza danych tak jak mówiłam ma jakieś 2GB jeśli chodzi o ten program, może jakeś 10-20GB jest plików handlowców i to wszystko. Mamy backup na NAS