Wpis z mikrobloga

Firma Longines nie wydaje się być jednym z najbardziej zaawansowanych marek na świecie i jest w tym trochę prawdy. Chociaż prawie wszystkie ich aktualne oferty oparte są na mechanizmach ETA, nie należy zapominać o czasach z przed powstaniem Swatch Grupy w której to po kryzysie zegarmistrzostwa w latach 70/80 znalazł się Longines.
Musimy się zatem cofnąć do odleglych lat 30/40 które to były uznawane przez kolekcjonerów jako okres w których powstało wiele wspaniałych dzieł sztuki zegarmistrzowskiej.
W 1936 roku powstał jeden z najlepszych ruchów chronografu wszechczasów, kaliber 13ZN. Ten mechanizm był naprawdę przełomem i punktem zwrotnym w dziejach zegarmistrzostwa.
1936 roku, kiedy to po raz pierwszy wprowadzony 13ZN został przez Longines, chronografy stawały się coraz bardziej popularną i ważną komplikacją. Wszyscy najlepsi producenci podejmowali ogromne wysiłki w celu rozwoju i innowacji swoich mechanizmów w tym kierunku. I Longines tez nie zasypywał gruszek w popiele i z pewnością nie zawiódł.
Z myśli technicznej zegarmistrzow tej marki powstsł 30mm, chronograf który to na uwczesne czasy był dość dużym mechanizmem z dodatkową rewolucyjną, nie spotykaną dotychczas funkcją FLYBACK. Ten wariant chronografu, okazał strzałem w dziesiątkę, szczególnie przydatny dla różnych zastosowań, sportu, medycyny a przede wszystkim lotnictwa.
Mimo upływu blisko 80lat 13ZN jest wciąż wzorcem dla współczesnego Zegarmistrzostwa. Przykładem może być tu obecnie produkowany przez firmę A. Lange i Söhne. Ich klasyk, Datograph na mechanizmie L951.1

#vintagewatches #watchboners #zegarki #historia #longines
Pobierz
źródło: comment_wzADrxRRGQ3K5m3wnYDCzWhuhvvhTOts.jpg
  • 6
@bazingaxl: z tego co mi wiadomo 13ZN był drogi w produkcji, dlatego powstało niewiele sztuk tego mechanizmu. Później powstała tańsza wersja 13ZN a mianowicie 30CH, jednak nie był uważany za tak wybitny mechanizm jak 13ZN. Więcej chronografów Longines nie produkował. Jednakże 13ZN był wzorem do naśladowania dla wielu znanych manufaktur. Longines jako pierwszy zastosował funkcje Flyback (był to reset sekundy chronografu bez potrzeby zatrzymywania go i resetowania drugim pusherem, z pewnością