Wpis z mikrobloga

[ #geoportal #mapa #ortofotomapa #mapyboners #nawigacja #mapyoffline ]
Przeszukuję internet w poszukiwaniu możliwości stworzenia mapy w trybie ortofoto z rządowego portalu GeoPortal.gov. Przeglądnąwszy dochodzę do wniosku, iż stworzenie takich map w trybie offline jest niemożliwe lub nad tym pracują. Ale innym się udało... W końcu w TrekBuddy widywałem zbliżenia jak satelitarne. Zastanawiam się jak to zostało wykonane, bo chciałbym powtórzyć manewr.
Żeby nie było - dokonałem zakupu smartfona, który służyłby jako nawigacja właśnie, do odnajdywania się w terenie, szukanie keszy i podążanie szlakami.
Proponowano, by dodać WMS geoportalu do następujących programów:
- oruxmaps
- osmand
- locus
Żaden nie odpowiedział prawidłowo, mimo prawidłowo wpisanego kodu i adresu. Po prostu nic. Łączność bez zarzutu, program iMapMobile działa fantastycznie. Można by spytać, że skoro działa, to po co mi offline. W zasadzie byłoby to słuszne, gdyby nie to, że nie wszędzie mi łapie zasięg, a czasem przydaje się sprawdzenie stanu dróg czy dokładnej lokalizacji na podstawie rzeczywistych zdjęć. Częściowo jest to też pewna fanaberia.


Na komputery proponowano JOSM, ale nie działa. MOBAC - owszem, ale nie mogę dokopać się jak to uczynić.

Jak więc dobrać się do tego, by za pomocą komputera stacjonarnego pobrać mapy z rządowej strony?
  • 22
@marek-wozniak-750: tak, w orux można zapisać mapy ze źródeł WMS, jest to dosyć proste, aczkolwiek można zapisać obszar tylko o kształcie prostokąta - wybiera się 2 punkty z przeciwległych naroży.
Żeby to zrobić, trzeba kliknąć w ikonkę Mapy, Kreator mapy, wybierasz rogi, dalej stopnie powiększenia (warstwy) i nadajesz nazwę mapie, klikasz Pobierz:)
Taką mapkę można też chyba odpalić w Locus (tu nie można pobierać map ze źródeł WMS).