Wpis z mikrobloga

Mirki,

Kto z Was ma certyfikat (6 czy 7) i może coś więcej powiedzieć na ten temat. Interesują mnie kwestie:
1. Ile może zająć nauka do takiego egazminu (mniej więcej)
2. Jak się przygotować do niego
3. Z jakich książek korzystać. Jeśli takowe są.
4. Gdzie można się rejestrować na to i jak wygląda sam egzamin. Po polsku, angielsku?
5. Twoje dodatkowe spostrzeżenia

#ocpjp #programowanie #java
  • 20
@s87: Podłączam się z ciekawości
6. Jakie korzysci z posiadania czegoś takiego? Przecież i tak na rozmowie mamy szansę pokazać co umiemy + projekty. Domyślam się, że pomoże przejść przez hr, ale coś jeszcze?
@kuite22: To chcę mieć dla własnej świadomości. Potwierdzenie tego, że potrafię się nauczyć i znam podstawy javy i potragię myśleć jak kompilator. Choć i tak w życiu IDE mnie wspomaga.
1. Przygotowania do takiego egzaminu zajmuje 2-3 miesiące, dla człowieka z doświadczeniem w javie.
2. Książka + mocki (np enthuware)
3. http://www.amazon.com/SCJP-Certified-Programmer-Java-310-065/dp/0071591060
4. Firma wykupiła voucher rejestrujesz się przez http://www.pearsonvue.com/oracle/
5. Z rozmów, które przeprowadzałem z kandydatami wynika, iż certyfikaty Oracle nie odzwierciedlają w żaden sposób posiadanej wiedzy. Sam mam trzy takie certyfikaty (firma płaciła).
@atc_damian: To uważasz, że nie ma żadnego sensu? Czy taki cert nie potwierdza, że znasz podstawy? Wiadomo, że to nie jest cert o javie EE, o Springu, o testowaniu i pisaniu dobrego kodziku, ale jednak daje świadectwo tego, że jednak coś tam wiesz, a nie jesteś gostkiem z ulicy.
@atc_damian: zastanawiałem się ile komuś zajmie wrzucenie seligi XD
@s87: Podstawy sprawdzi pracodawca na teście to jakie masz pojęcie wyciągnie na rozmowie z tech leadem czy jakimś seniorem. Prawda jest taka że certy nie uczą jak pisać dobry kodzik. Sam uczyłem się do niego mogę Ci podesłać 2 książki ale zastanów się czy nie szkoda Ci czasu i kasy na to. Doświadczenie nawet z darmowych praktyk >>>> certyfikat.
True story
@atc_damian: ja po jego 2 wykładach jestem gościem zachwycony bo pokazuje że dziś nie wystarczy pisać hello worldów i klepać wszędzie extend XD.
@s87: Tu nawet nie chodzi o springa bo możesz używać ninja, play'a czy guice'a (jako DI) Ważne żebyś znał dobre praktyki pisania kodu a tu nic nie poprawi Effective java Blosha, dobrze zrozumieć wątki (Java Concurrency in practice). Pozatym do zrozumienia choćby JUnita dobrze żebyć zrozumiał refleksje
@atc_damian: są korpo które mają policy że szukają certyfikowanych. W testach szukają ludzi po ISTQB. Znam przypadek gdzie koleś (trener msu z chyba wszystkimi certyfikatami ever msu) był zatrudniony w projekcie jako widmo - tylko dlatego że ta firma to srebrny partner msu i musi być w projekcie odpowiednia ilość "specjalistów". I tu dochodzisz do wniosku "lol to w takim korpo nie chciałbym pracować" ale nie każdy jest wybitny i przebiera
@s87: Jest zasadnicza różnica między egzaminem z Javy 6, a egzaminem z Javy 7. Nie wiem czy obecnie można w ogóle jeszcze zdawać szóstkę. Teraz (to znaczy od Javy 7) ten egzamin jest dwustopniowy i składa się z części OCA (asocciate) i OCP (professional). Dopiero ten drugi poziom jest równoważny staremu certyfikatowi SCJP/OCJP (do Javy 6 włącznie). Krótko mówiąc trzeba na to wydać dwa razy więcej pieniędzy, czy też jeśli firma