Wpis z mikrobloga

Wpisałem pewne oczywiste pytanie w google. Czemu Ziemia kręci się wokół własnej osi?
Czy dobrze rozumiem, że nie ma jednoznacznej i pewnej odpowiedzi na to pytanie? Są teorie o chmurze pyłu, która sama 'wirowała' i jak zaczęły się z niej wydzielać planety, to ponieważ ona się kręciła, to one też się kręcą i dlatego Ziemia się kręci, lub, że w Ziemię coś uderzyło i dlatego się kręci, ale wszystkie (?) planety się kręcą, we wszystkie by coś uderzyło?

Ktoś zna odpowiedź?

#astronomia #astronomiaodkuchni
  • 14
@UlfNitjsefni:

no dobra, ale to jak rozumiem dalej teoria, ale nie fakt, przynajmniej jak na razie. Zgadza się?

Zdaje się, że nie doceniasz określenia "teoria" w sensie teorii naukowej. Teoria naukowa to coś sprawdzonego. Hipoteza to tylko coś, co może być przydatną prawdą, a może się okazać fałszem.

Mechanika Newtona to teoria naukowa. Einsteina -- kolejna. Mamy teorie naukowe dotyczące aerodynamiki, elektromagnetyzmu i oddziaływań jądrowych. Są na tyle silne, że świetnie
@Sh1eldeR: może źle się wyraziłem. W żadnym stopniu nie doszukuję się tu żadnej siły wyższej, która wprawiła w ruch planety czy wszechświat. Po prostu przeglądając powyższy artykuł zauważyłem wzmiankę, że wielu naukowców podważa tę teorię, jakoby odnosiła się ona do Ziemi.

Dzięki za obszerny wpis.