Wpis z mikrobloga

@GaHee: Chyba najprościej byłoby wyłączyć pozostałe dyski w BIOSie, zainstalować na zewnętrzym i je włączyć, wtedy jak chcesz włączyć linuxa to naciskasz F8 czy jaki tam masz klawisz do wyboru bootowanego dysku i wybierasz zewnętrzny.
@michak: Chodzi mi o to, że na dysku wbudowanym w laptopa mam zainstalowanego windows'a. Jest to mały dysk, raptem 256 GB. Chciałbym zainstalować jakąkolwiek dystrybucję na dysku zewnętrzny, w taki sposób, że po podłączeniu dysku do laptopa i ustawieniu bootowania na dysk odpalał się linux wraz z grubem(grub na dysku zewnętrznym).
@CrossX: Mniej więcej wiem jak to zrobić, tylko mam kilka wątpliwości. Podłączam dysk, odpalam jakieś distro livecd, instalacja, tylko problem w moim przypadku pojawia się z partycjonowaniem. Dysk obecnie posiada jedną partycję z danymi(pozostaje spory zapas miejsca), czy konieczne w tym przypadku jest formatowanie tego dysku?
@GaHee: Nie napisałeś jakiej dystrybucji chcesz używać. Przy instalacji Archa na przykład, przy konfigurowaniu bootloadera jawnie podajesz dysk, na którym ma być zainstalowany.
Ale nawet jakbyś się pomylił i zainstalował bootloader na złym dysku to, to nie jest nienaprawialne :)
@nnogi: Raczej Archa nie będę stawiał, bo sobie z tym na sto procent nie poradzę, skoro mam tak trywialny problem. Coś pokroju Minta, Ubuntu, ew. Debiana.

Mam przykre doświadczenia z windowsem obok linuxa, zawsze mi się przy tym bootloader sypał.