Wpis z mikrobloga

ej Mireczki trenujące na siłowni, poradźcie czy po pół roku trenowania (split 4 dni - klatka/barki; tyl barkow/plecy; nogi; biceps/triceps) warto/powinno się zmienić metodę treningu na fbw? rozmawiałem ze znajomym, który #!$%@? parę lat już na siłowni i uważa, że po pół roku powinienem inaczej poćwiczyć. jednak chciałbym usłyszeć opinie innych.
#silownia #pytanie #mikrokoksy
  • 18
  • Odpowiedz
@dbrs: każdy system jest dobry, jak się nie opierdzielasz na siłowni. Nie ma czegoś takiego, że "trzeba zmienić system" po jakimś czasie. Możesz ćwiczyć całe życie jednym zestawem, a jak koniecznie chcesz coś zmieniać to masz do zmiany liczbę powtórzeń, obciążenia, czas napięcia mięśni czy czas odpoczynku między seriami.
  • Odpowiedz
@koniarek: progres jest cały czas od września, ale wolny, bo ektomorfik jestem. ćwiczenia na dane partie zmieniałem niedawno, więc zostaję przy tym splicie :)
  • Odpowiedz
@dbrs: zmien, nie ma sensu split dla Ciebie, szybciej bedziesz rosl na fbw, push/pull.

@Greg36: genialne, klata z plecami a barki z lydkami..

@rotero: w treningu chodzi o zaskakiwanie miesni i tak odczuja one roznice, kiedy bedziesz im robil raz w tygodniu ostry trening a jak zrobisz 2-3x w tygodniu lzejsza wersje.
Program nalezy zmieniac co 6-8 tygodni i kazdy ogarniety czlowiek w kulturystyce to potwierdzi.
  • Odpowiedz
  • 0
@berti: zaczalem we wrzesniu przy wadze niecalych 66kg i 180cm wzrostu, teraz mam 76kg i sukcesywnie zwiekszam obciazenia na kazdej partii miesni. Ogolnie waga poszla w gore, obciazenia tez ida w gore. Obwodow nie mierzylem.
  • Odpowiedz
@dbrs: jak działa, to trzymaj się tego na razie. w międzyczasie możesz się "pobawić" czymś innym. Ciężary to ciągłe eksperymentowanie. Jak chcesz wejść w to mocniej to radzę dokładnie wszystko notować i na podstawie tego wyciągać wnioski.
  • Odpowiedz
@dbrs: Każde urozmaicenie treningu jest dobre, możesz zmienić trening ale możesz zmieniać też intensywność. Skracać przerwy, wydłużać fazę ekscentryczną, czy dodawać mocne spięcie izometryczne itp. Możesz wchodzić na 8-10 powtórzeń a innego dnia 15-12, dodawać dropsety, super serie. Jest wiele metod i urozmaiceń, które warto stosować bez zmiany ćwiczeń.
  • Odpowiedz
  • 0
@dbrs: Jesli wciaz masz przyrosty nic nie zmieniaj. Ja bardzo chwale sobie rozne wersje WSB i moge szczerze polecic sprawdzenie na wlasnym organizmie.
  • Odpowiedz
@rotero: trzeba zmienić gdy dany system nie przynosi rezultatów bądź po prostu przynosi dość nikłe rezultaty.

@dbrs: Jak masz przyrost podczas danego treningu który używasz nie zmieniaj go, a jeśli nie masz wpierw proponuje zmienić niektóre ćwiczenia bądź po prostu kolejność, a jak całkowicie to nie pomoże dopiero myśl o zmianie ale to nie chodzi o kwestie tygodnia lecz miesiąca - dwóch by jakąkolwiek zaobserwować zmianę bądź jej
  • Odpowiedz
Program nalezy zmieniac co 6-8 tygodni i kazdy ogarniety czlowiek w kulturystyce to potwierdzi.


@Slith: Masz jakieś badania potwierdzające tę tezę? Wiem, że to powszechne podejście na siłowni, wiem że Arnold w Pumping Iron wspominał o "zaskakiwaniu mięśni", ale nie mogę znaleźć biologicznego wytłumaczenia. Jak ćwiczysz dużym obciążeniem, tak z 70-90% CM przez kilkanaście minut, a potem robisz kilkudziesięciugodzinną przerwę, jak "mięsień" czy układ nerwowy ma się do tego przyzwyczaić? Zwłaszcza, jak dokładasz ciężaru co jakiś czas.

PS
  • Odpowiedz
@rotero:
Poszukaj o adaptacji miesni do wysilku fizycznego, chwilowo nie chce mi sie szukac niczego lepszego:
http://www.awf.gda.pl/index.php?id=783&file=tl_files/tir/programy_studiow2013/stacjonarne%20-%20I%20stopien/Fizjologia/wyklad%209.pdf

Cechątkanki mięśniowej poprzecznie prąŜkowanej jest znaczna plastyczność, przejawiająca sięzdolnościądostosowania siędo róŜnego stopnia obciąŜenia wysiłkiem fizycznym (adaptacją). Dlatego w procesie treningu dochodzi zarówno do zmian cech skurczu, jak i cech biochemicznych tkanki mięśniowej w takim kierunku, by aktualnie wykonywana przez mięśnie praca realizowana była w sposób
  • Odpowiedz