Wpis z mikrobloga

Kilka astrociekawostek, żeby naprostować perspektywę #kosmos ;)

1. Mars jest jedynie dwa razy większy od Księżyca (średnice: 6800 km vs 3500 km)
2. Warstwa chmur Jowisza ma tylko 50 kilometrów grubości
3. Temperatura jądra Ziemi jest taka sama, jak temperatura powierzchni Słońca (około 5700 K)
3. Od Twojego biurka aż do granicy kosmosu jest bliżej, niż z Warszawy do Łodzi, z Gdańska do Słupska lub z Krakowa do Kielc
4. Typowa gwiazda neutronowa ma średnicę 10 km. To mniej niż ma Kraków w linii północ-południe
5. Woda z kranu jest ~15 000 razy gęstsza od Gwiazdy Polarnej. Znaczy to, że w wannie Polaris pływałaby po powierzchni wody nie tonąc. Oczywiście, gdyby znaleźć taką wannę.
6. Lodowe czapy na Marsie są dwie: południowa, mniejsza niż Czechy, oraz północna, o wielkości Francji.

(dla Krakusów)

7. Robotnik czekający rano na 10-tkę na pętli Pleszów zobaczy wschód Słońca dokładnie w minutę i 10 sekund wcześniej, niż astronom wracający z nocnej zmiany z Obserwatorium Astronomicznego UJ na Bielanach.

Takich kilka mi przyszło teraz do głowy. W późniejszym czasie będzie więcej :)

#astronomia #ciekawostki #oauj
  • 27
@krl_krl: W przypadku planet bądź galaktyk dochodzi problem ich nieregularnego kształtu. Średnica będzie jednakowa w każdym punkcie równika (nie licząc odchyleń powierzchniowych jak góry czy oceany) a objętość ... no cóż. :) Sam się na tym wyłożyłem licząc 15 minut porównanie galaktyk, okazało się że nie są one kuliste ale o różnych totalnie odmiennych kształtach.
@Al_Ganonim:

Robotnik czekający rano na 10-tkę na pętli Pleszów zobaczy wschód Słońca dokładnie w minutę i 10 sekund wcześniej, niż astronom wracający z nocnej zmiany z Obserwatorium Astronomicznego UJ na Bielanach.


No, nie spodziewałem się, że aż tak duża różnica będzie. :)
Jaka jest różnica w czasie między wschodami i zachodami Słońca na południowo-wschodnim i północno-wschodnim krańcu Polski?
@Linux__Shines: A nie nie, to o czym Ty myślisz to można by przyrównać raczej do odległości Kraków-Katowice (jadąc PKP)

@mactrix: w różnicy północ-południe będzie to niewiele. Na przykład na dziś to będzie ~2 minuty. Galicja będzie miała dzień dłuższy, a Prusacy dzień krótszy. Teraz.
@Al_Ganonim: Jednak porą letnią widać różnicę zdecydowaną. Tereny, z których pochodzę to południowo-wschodnia Polska, zaś będąc w Szczecinie w miesiącach maj - sierpień jasno wieczorem jest o wiele dłużej. Zresztą tam chyba już występuje tzw. "biała noc", bo linią graniczną w Polsce dla tego zjawiska jest Wrocław.
@mactrix: Oczywiście, tak. W ogóle, dopiero po przeczytaniu kolejnych odpowiedzi domyśliłem się, że chodziło Ci o różnice w czasie widoczności Słońca. Na początku policzyłem jaka jest różnica między dwoma punktami najbardziej wysuniętymi na wschód i na zachód :D (40 minut). Potem szybko sprawdziłem, jaka jest różnica w czasie pomiędzy wschodami Słońca na południu i na północy. A na końcu zrobiłem to samo dla zachodów Słońca. Akurat na dziś wypada, że na
100 kilometrów nad Ziemią rozpoczyna się umowna granica kosmosu. Znaczy to tylko tyle, że atmosfera jest tam już bardzo, bardzo, bardzo rozrzedzona.


@Al_Ganonim:
Nie wiedzieć czemu przeczytałem: "galaktyki" zamiast "kosmosu" i się dziwowałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)-