Wpis z mikrobloga

Elo mirki, stało się. Obserwujac od dwoch lat kanal na YT uzytkownika @kopyr dolaczylem do grona piwowarow domowych. Dzisiaj prawdopodobnie rozlew, z fermentora przestało bulkać, Hefeweizen mam nadzieję, że udany, a przede mna umycie okolo 40 butelek co jest chyba najgorszą czynnością zaraz po sprzątaniu po warzeniu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Miłego dnia mirki! #gotujzwykopem #warzezwykopem #piwo #piwowarstwo
  • 29
@TheFuckingRoses: gdzie znalazłeś takie materiały? Jeśli to jest opublikowane w necie trzeba chyba uderzyć do autora.
Ile czasu trwała fermentacja? Powinieneś poczekać 2 tygodnie od zadania drożdży, zmierzyć blg, kolejny pomiar po min. 3 dniach (ja proponuję tydzień), jeśli nie spadło to butelkujesz, jeśli spadło to czekasz kolejne 3 dni (lepiej tydzień) i sprawdzasz ponownie.
@pilot1123: to weizen, pisalo ze po 7 dniach do butelek, przewinelo mi sie, ze mam to zrobic jak przestanie sie wydzielac gaz, czyli charakterystycznie bulkac wiec tym sie zasugerowalem. Bije sie w piers, @Rajca wytlumaczyl mi to mysle jak nalezy i bedzie git, warto czasem sie zblaznic na wypoku ale czegos sie madrego nauczyc :)
@pilot1123: z zacieru, nie chcialem brewkita bo uznalem, ze to ma tyle wspolnego z piwowarstwem co zupa w proszku z gotowaniem. Uznalem ze 5 razy #!$%@? ale sie naucze bo podobno "zacieranie nie jest takie trudne". To byla instrukcja dolaczona do zestawu surowcow ale bylo na niej tyle rad co kot naplakal.
Powinieneś poczekać 2 tygodnie od zadania drożdży, zmierzyć blg, kolejny pomiar po min. 3 dniach (ja proponuję tydzień),


@pilot1123: Bez przesady, nigdy nie czekałem 2 tygodni, chyba że nie miałem czasu zlać na cichą to postało dłużej. Ja zlewam na cichą po tygodniu, jak już nie bulka. Na cichej sobie ewentualnie dofermentuje.

@TheFuckingRoses: Weizena nie trzeba zlewać na cichą. Jak już nie bulka i ma tydzień to w zasadzie można
@Mietek997: za radą na pw @Rajca poczekam jeszcze dla pewności. Właśnie ta opryskliwość mnie odrzuca. Nikt nie od razu urodził się Kopyrem, każdy się tego uczył, ale jakby byli alfą i omegą. To samo widać na festiwalach czy nawet czasem w sklepach specjalistycznych jak cmokają przy każdej butelce nie mogąc sobie oszczędzić krytyki koncernów, na imprezie skrytykują każdego kto nie przyniesie ataku chmielu, ale to szersze zjawisko na osobną rozmowę. Co
@TheFuckingRoses: Popieram, dla mnie piwo jest albo dobre albo nie. Jak dla mnie to się w ogóle nie zbłaźniłeś. Kto pyta nie błądzi. Ciesz się, że na browar.biz nie napisałeś tego bo by cie zbanowali pewnie. A warzenie to najlepsze hobby świata, nie ma co się zniechęcać opiniami jakiś znafców. Jak lubisz chmielowe piwka to polecam NZIPA ze sklepu browar.biz. Jest mega na drożdżach s-04 (zostawiają sporo cukru co daje słodkawe
@TheFuckingRoses: Weizena nie trzeba zlewać na cichą. Jak już nie bulka i ma tydzień to w zasadzie można zaryzykować butelkowanie.


@Mietek997: pozdro 600. To kiedy te drożdże mają dojeść? Wiesz dlaczego weizena nie zlewa się na cichą? Nie dlatego, że drożdze nie muszą zjeść wszystkiego, tylko dla tego, że piwo nie musi (nie powinno) być klarowne! Sumarycznie fermentacja ma trwać tyle samo. Ludzie na piwoorgu sa opryskliwi, bo połowa wątków
@pilot1123: Doskonale to wiem. A z gazem to nie wiem co się dzieje, ostatnie dwie warki są go pozbawione. Każda butelka którą otworzyłem robi delikatne psyk ale gazu w piwie jak na lekarstwo. Dałem 2,5g cukru na butelkę 0,5 (roztwór cukru na dnie wiadra z kranikiem i do nie go wlewam piwo do butelkowania czyli to nie problem mieszania). Poprzednie warki mają gaz ekstra. A dwie ostatnie prawie nic. Jakoś nie
@Mietek997: 100g na 20l to nie jest jakaś mocarna ilość gazu, ja tak nasycam stouty, może spróbuj dać 120. Przy 160 gazu miałem za dużo (jak na ipa), ale to jeszcze jest bezpieczny poziom. Oczywiście zakładając, że twoje piwo odfermentowało do końca.
@pilot1123: Dużo go nie miało być, ale coś tam powinno. Tymczasem jest prawie zero, to nawet nie stout. Tak jak bym go zapomniał dodać, ale na bank dodałem. Mam już kilka teorii. Kapslownica jest jedną z nich. Teraz będę je nagazowywał suchym lodem. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
@Mietek997: strzelasz do muchy z armaty? Jesteś w stanie wymierzyć odpowiednią dawkę?

Jaką masz kapslownicę? Może spróbuj dać wodę z 3g cukru i odrobiną drożdzy i zobacz czy się nagazuje przez tydzień.
@pilot1123: Dam rade odmierzyć suchy lód. Kapslownica standardowa greta. Jakoś nie specjalnie zajechana. Na moje oko to drożdże nie żyją. Mieszałem te z dna butelki po tygodniu od butelkowania z wodą z cukrem i nic nie podziałały.
14 dni to jest rozsądny czas od warzenia do butelkowania. W przypadku weizena można go skrócić do 7-10 dni, ale... dobrze byłoby mieć pewność, że już koniec, a więc oczywiście pomiar balingometrem. Dobrze jest też zrobić szybki test fermentacji. W momencie zadawania drożdży, odlewamy z pół litra i zadajemy sporą ilością drożdży i stawiamy w cieple, po 2-3 dniach już wiemy do ilu maxymalnie może nam zejść.